Herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková (53): Je tu leto, chcem trochu spomaliť. Neboj sa, choď krok za krokom!

Všestranná herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková: Biba moderuje Ranné noviny TV JOJ a okrem moderovania hrá v divadle, píše knihy a chodí prednášať.
(Zdroj: abo, archív TV JOJ)

Ak by sme chceli nájsť niekoho, kto potvrdzuje pravidlo, že žena zvládne robiť niekoľko vecí naraz, bola by to Bibiana Ondrejková (53). Herečka, moderátorka a mama dvoch dcér sa angažuje aj v sociálnej sfére. Pomáha onkologickým pacientom, prednáša o dôležitosti samovyšetrovania prsníkov a vyučuje na Konzervatóriu v Bratislave. Ako vraví, práve práca je pomyselnou vrtuľou, ktorá ju poháňa, aj nabíja.

Patríte medzi ženy, o ktorých sa hovorí ako o akčných – moderujete jojkárske Ranné noviny, dabujete, hráte divadlo, píšete detské knihy, ste aktívna v pacientskej organizácii Nie rakovine...

Keby som to mala povedať nie veľmi pekne, tak poviem o sebe, že som taká kolotočárka, vetroplach. Daňou za to je - povedané metaforicky – to, že občas vyjdem so zaprášenými topánkami a vidno to na chaose okolo mňa.  Keď poviem niekomu z mojich blízkych, že ja som jeden z najporiadkumilovnejších ľudí, akých sama poznám, smejú sa mi, lebo sa často mi stáva, že mám „bordel“ doma, v aute, v kabelke... To je cena za tempo, za roztočený kolotoč, ktorý žijem. Na druhej strane si myslím, že všetko, čo obsiahnem, čo robím, zvládnem vďaka tomu, že ma to veľmi baví a že mám okolo seba skvelých ľudí, ktorí mi pomáhajú. Milujem tento život, baví ma pestrosť, ktorú žijem. Teším sa na prácu, ktorá mi je koníčkom. A teším sa z koníčkov, z ktorých sa občas stane moja práca. Obohacujú ma ľudia, s ktorými sa pri tom stretávam, s ktorými sa rozprávam. To je asi tá vrtuľa, ktorá ma poháňa a nabíja.

Boli ste taká akčná od malička?

Áno, vždy som mala milión krúžkov, záujmov. Víťazila som vo všelijakých súťažiach. Pamätám si, že keď som získala druhé miesto na Miss bábika, prišla som domov s veľkou bábikou, diplomom a karafiátom, ale tiež s plačom, že som nebola na prvom mieste. Všade som chcela byť prvá, mala som pocit, že mi to prináleží. Moji rodičia a starí rodičia mňa aj mojich súrodencov vždy podporovali. Bola som naozaj šikovné dieťa, všetko mi išlo pomerne ľahko. Dnes viem, aké dôležité je to, čo hovoríme našim deťom, ako im pomáhame, keď ich podporujeme.

Podporili tieto detské úspechy vaše sebavedomie?

Samozrejme, že som sa konfrontovala aj s tým, že som si nie vždy celkom verila. Aj ja som v tínedžerskom veku bojovala s komplexami. Keď si rekapitulujem svoj život aj kariéru, niekedy si hovorím, že som mohla byť niekedy aj odvážnejšia. Alebo inak povedané – menej skromná. Rodičia nás vychovávali k skromnosti a možno mohli trošku menej.

Potvrdzujete názor, že talentovaní a inteligentní ľudia o sebe často pochybujú...

Lebo vieš, čo nevieš. Možno aj tým, že mám takú širokú škálu aktivít, tak nie vždy môžem ísť úplne do hĺbky, nie vždy mám tak rozanalyzované veci, ako by som mohla. Ale snažím sa to na seba neprezradiť. (úsmev). Ďakujem vesmíru, že som celkom dobrá v improvizácii a v spájaní súvislostí. Zdá sa mi, že život beží čoraz rýchlejšie, veci sa nabaľujú a aj ja naberám na tempe. Cítim, že potrebujem spomaliť. Mávam to tak pred letom a aj pred Vianocami. Väčšinou som tu naplno a pre všetkých, ale občas na mňa prídu také potreby, že sa potrebujem niekam odpratať, stíšiť, byť v sebe a so sebou. Mám pocit, že teraz je ten čas. Leto je na to predurčené.

Múdri ľudia vedome spomaľujú, lebo aj tak nás raz všetko dobehne. Hovorí sa, že rýchle tempo je cesta do pekla...

Môj kamarát hovorí, že do kremačnej pece. Človek si musí zvážiť, či to potrebuje a či to stojí za to.

Moderujete Ranné noviny v televízii JOJ. Už len predstava, že by som mala tak skoro vstávať do práce, ma desí. A vy to robíte už osem rokov. Trvalo dlho, kým ste si na to zvykli? Nechýba vám spánok?

Nezvykla som si, pritom som si myslela, že som ranné vtáča. Lebo ja som väčšinou bola tá, ktorá vstávala prvá. Keď sme boli na dovolenke, alebo po nejakom žúre, vstala som bez problémov. Mala som obdobie, keď som chodila na prechádzku alebo behať, kúpiť čerstvé pečivo, kým ostatní spali. Nerobilo mi problém večer po divadelnom predstavení si chvíľu posedieť s kolegami a aj tak som vstala o šiestej. Odkedy vysielam Ranné noviny, pochopila som, že nie som ranné vtáča. Som ôsmy rok totálne nevyspatá. Vstávam ráno o trištvrte na štyri, o piatej ráno musím byť v televízii. Viem, že musím byť disciplinovaná, že musím chodiť skoro spať, čo sa mi ale nedarí. Podľa správnosti by som mala ísť spať okolo ôsmej večer, to sa mi podarilo vari dvakrát za celý čas. Čítala som knihu s názvom Prečo spíme, tam som sa dozvedela, že spánok je najlepší lekár. Vďaka tej knihe viem, čo robím sama sebe, keď spím málo. Keď si nevyspatá, zješ aj vola, ideálne keď je celý mastný a obalený v čokoláde. (smiech) A to nie je to najhoršie. Snažím sa byť aj v tomto smere disciplinovanejšia. Rozhodne už nemám výčitky, keď lehním v posteli. Naopak – beriem to ako odmenu.

Čo ste zmenili?

Odmietam niektoré pracovné ponuky. Ja som si napríklad nikdy neuvedomovala hodnotu svojho času. Mám kamarátku, fotografku  Katku Rogelovú, ktorá ma za posledné roky veľmi veľa naučila. Vďaka nej som sa zaľúbila do chorvátskeho ostrova Krk, kam som chodila na dovolenku. Aj vďaka jej vzoru som si vzala hypotéku a kúpila som si tam spolu s ňou domčeky, ktoré prenajímame, a o ktoré sa staráme. Jeden je v malebnej dedinke, v Drage Baščanskej, a človek sa tam cíti ako u babičky. Je tam neuveriteľný pokoj, more je za humnami, do figovníkovej a olivovníkovej záhrady chodia srnky... Druhý dom je v Punate, s výhľadom na more, na lode, pred ním je veľká zmrzlináreň s výbornou zmrzlinou a kávou. Katka ma naučila, aký vzácny je môj čas. Naučila som sa povedať nie. Aj tak je stále množstvo povinností, ktoré nosím na svojom chrbte, a ktoré sa nevtesnajú do môjho dňa. Tie potom akoby prirodzene odpadávajú. Potom sú niektoré povinnosti, ktoré si počkajú, kým na ne príde rad.

Ako relaxujete? Nájdete si čas napríklad na oddych v niektorom z vašich chorvátskych domčekov?

Áno, mám tam síce vždy plno povinností – od upratovania, opravovania, zariaďovania...., ale výborne si tam oddýchnem. Chodím tam vždy, keď mám čas, v ktoromkoľvek ročnom období. V zime menej, alebo skoro vôbec, ale už od blížiacej sa jari až do neskorej jesene kedykoľvek. Tým, že som otužilec, nemám problém hocikedy sa aspoň na chvíľu šupnúť do mora. V lete, keď je more príjemné, dokážem aj hodinu plávať. Zistila som, že to nie je vďaka kondičke, ale preto, lebo je to môj čas samej so sebou. Hovorím tomu, že plávam a modlím sa. Je to niečo ako meditácia, rozhovor samej so sebou, s mojimi anjelmi strážnymi, s mojim snami, s vďačnosťou... Plávam a premýšľam. Tieto moje sólo plávania zbožňujem. Sú to miesta, kde som prepojená s univerzom, mám pocit, že sú to miesta, kde sa mi plnia sny.

Ste rada sama so sebou?

Veľmi rada, hoci sa priznám, že dlho som mala akoby úzkosť zostať sama. Asi to vyplýva z detstva, možno z toho, že keď som bola malá, opustil nás môj biologický otec. Som vďačná za môjho druhého ocka, ktorý sa o nás postaral a bol to môj jediný, najmilovanejší otec.

Prepáčte mi možno trochu osobnú otázku – stretávate sa s vašim biologickým otcom?

Nie som s ním vôbec v kontakte. Ja som ani dlho nevedela, ako vyzerá.

Zato s nevlastným otcom, ktorý vás vychoval, ste mali prenádherný vzťah.

On nám dal obrovské srdce, veľmi veľa lásky. Ukázal nám deťom vzor chlapa, ktorý stojí pri svojej žene, ktorý je rovný, čestný človek, ktorý sa vie aj naštvať, aj buchnúť po stole, aj spraví chyby, ale vedel si ich priznať. Vždy si na nás našiel čas. Zomrel v roku 2015 a na našej ulici na môjho ocka dodnes všetci spomínajú ako na Vladka, ktorý tam chýba, ako na deda, pretože vždy mal trpezlivosť pre všetky deti ukázať im, ako sa čo robí, ako sa opravujú veci...

S MILOVANÝM OCKOM: Pán Vladimír  zomrel v roku 2015 na rakovinu pankreasu.
S MILOVANÝM OCKOM: Pán Vladimír zomrel v roku 2015 na rakovinu pankreasu.
(Zdroj: abo)

Čo vás ako ženu naučila mama?

Náš rodinný priateľ Jožko vymyslel mojej mame prezývku kontrarozviedka alebo generalissimo. Lebo mama je taký náš rodinný generál, vie všetko zorganizovať. Aj teraz, keď otecko umrel a ona sa borí so všelijakými  problémami, všetko ustojí, všetko zvláda. Podľa mňa som túto vnútornú silu prekonávať ťažké veci získala od nej aj ja. Zdedila som po nej optimizmus, ktorý som mala odjakživa. Lebo aj keď bolo v mojom živote niečo hrozné, aj keď sa mi triasli kolená, keď som plakala a nevidela som práve v tej chvíli východisko, vedela som, že existuje. Mama nám od detstva vštepovala vetu, že zvládneme všetko. Hovorím to aj svojím deťom, že neboj sa, choď krok za krokom. Niekedy je ťažké v prvotnom zmätku sa rozhodnúť, čo bude ten prvý krok, ale keď už sa po ňom vydáš na cestu, zvládneš to. A ešte nás mama naučila, že keď sme prišli o niečo materiálne, napríklad som stratila peniaze, len mávla rukou: „Keby sme o viac neprišli...“ Obaja rodičia ma naučili pomáhať iným ľuďom.

Už roky pôsobíte v občianskom združení NIE RAKOVINE, pomáhate onkologickým pacientom.

V roku 2015 ma prizvali na spoluprácu Jana Pifflová Španková a Patrik Herman, ktorí boli zakladateľmi organizácie Europacolon Slovensko, zameriavajúcou sa na pomoc ľuďom s rakovinou hrubého čreva. Postupne sa začali zaoberať aj ďalšími onkodiagnózami. Môj ocko bol vtedy chorý, zomrel na rakovinu pankreasu. Oslovili ma ako ambasádorku boja proti rakovine pankreasu, stala som sa spolu s nimi spoluzakladateľkou OZ NIE RAKOVINE, teraz máme desiate výročie. Som veľmi šťastná, že môžem fungovať v takejto úžasnej organizácii. Robíme osvetu v rámci prevencie, spolupracujeme s onkologickými pacientmi, ktorí sami v duchu myšlienky ´pacient pacientovi najlepšie rozumie´ podávajú informácie ďalej. Sú to vyliečení pacienti, alebo takí ktorí sú v dobrej forme po liečbe chodia s nami na prednášky, pôsobia v pacientskych poradniach, ktoré máme zatiaľ v piatich mestách na Slovensku. Počas pandémie sme vytvorili unikátny projekt, ktorý sa volá Onkoasistenti. Naši dobrovoľníci chodia domov za onkologickými pacientmi a poskytujú im pomoc, ktorú potrebujú.

Chodievate za pacientmi aj vy osobne? Vnímajú vás ako televíznu hviezdu?

Ja som bola spočiatku len organizátorka, ale keďže cez covid bolo treba ísť do terénu, naučila som sa to a dnes chodím aj ja za pacientmi. S mnohými sa už poznáme, nie som pre nich televízna hviezda, ale obyčajná Biba. Ale keď prídem za niekým po prvý raz, je šťastný, že vidí “tú herečku a moderátorku z telky“. Aj to má svoj význam, lebo ten človek sa poteší, na chvíľu zabudne na svoje ťažkosti.

Ako ste sa vysporiadali s tým, že sa stretávate s bolesťou, aj so smrťou?

Ja sa odjakživa pohybujem v takýchto témach – či to boli autistické deti, deti z detských domovov, onkologické deti... Vždy ma to k nim priviedlo. Keď som bola slobodná, s mojou priateľkou, herečkou Andrejkou Karnasovou sme chodili do detského domova, brali sme si na Vianoce deti domov. S výtvarníčkou Veronikou Gabčovou Lučeničovou a s herečkou Zuzkou Vačkovou sme založili nadáciu Linaje. Podarilo sa nám vybudovať zariadenie pre autistov v obci Borová neďaleko Trnavy, alebo napríklad zrekonštruovať miestnosť v domove sociálnych služieb pre týrané matky s deťmi, ktorý viedla pani režisérka Marta Gogálová. Robili sme aj rôzne iné projekty. Jedným z dôležitých ľudí v tejto nadácii bol aj môj bývalý manžel Štefan Pogány, žiaľ, keď sme sa rozviedli, rozpadla sa aj nadácia. Prišli iné povinnosti, iné starosti, iný život... Dodnes ale spolupracujem s OZ Parasport24, ktoré pomáha hendikepovaným ľuďom. V týchto všetkých projektoch zažívam veľa humoru, aj veľa smutných situácií. Okrem týchto aktivít chodím aj prednášať, vzdelávať do firiem, učím ženy, ako sa majú starať o svoje prsia. Mám čosi ako “One Man Show“  s trenažérom – s bezhlavou Cecilkou –  je to trup bez hlavy a bez podprsenky a ukazujem ženám, ako si majú samovyšetrovať prsníky. Je to dôležité hlavne dnes, keď sa rušia sonografické vyšetrenia pre mladé ženy.

Ako ste spomenuli, ste rozvedená, dcéry Bibiana a Grétka sú už samostatné mladé dievčatá. Pred rokom ste ukončili vzťah s partnerom, život však rozhodne nekončí po päťdesiatke. Máte srdce otvorené pre lásku?

Toto mám takú nezodpovedanú otázku, či by som vlastne chcela zostať single. Musím povedať, že nikdy som nemala partnera, ktorý by mi sekal krídla. Ale mám pocit, že ako keby mi v poslednej dobe krídla zmocneli. Mám viac času na svoje kamošky, kamošov, na zážitky. Milujem tráviť čas so svojimi dcérami. Bibka študovala politické vedy v Bologni, teraz v Madride. Niekedy keď sa na ňu pozriem, akoby som videla seba v jej veku, je koncentrát dobrej nálady, energie. Grétka teraz maturovala a chystá sa na univerzitu študovať environmentalistiku.  Krásne spieva, spolupracuje s muzikantom Timom Takáčom, s Michalom Neffem, Domi Štoffom z kapely King Shaolin,  a venuje sa freedivingu, teda potápaniu na jeden nádych bez prístrojov. Musím povedať, že nie som rozhodne osamelá. Ale potom sú chvíle, kedy si zas hovorím, že by bolo fajn mať niekoho pri sebe. Niekedy mám pocit, že muži, ktorí sa na mňa z diaľky usmievajú, sa ma boja osloviť. (smiech). Ale ja už nechcem nikomu v tomto smere pomáhať.

RELAX: Dovolenka v Chorvátsku s kamarátkami-herečkami Zuzkou Tlučkovou, Martou Sládečkovou a fotografkou Katkou Rogelovou.
RELAX: Dovolenka v Chorvátsku s kamarátkami-herečkami Zuzkou Tlučkovou, Martou Sládečkovou a fotografkou Katkou Rogelovou.
(Zdroj: abo)

Možno ste neopätovali signály...

Asi neviem vydávať také signály. Lebo ja flirtujem len s mužmi, ktorých sa nebojím, teda s tými, s ktorými by som v skutočnosti nešla na rande. Ale keď sa mi niekto zapáči, tak s ním už neviem flirtovať, strácam spontánnosť, humor  a “klopím oči“. Viem však, že som nezanevrela na mužov. Na odľahčenie poviem, že sa s kamarátkami niekedy smejeme, že kedysi sme si vyberali chalana podľa toho, či je dosť vysoký, pekný, voňavý, dobre oblečený, a dnes už ma zaujíma aj, či vie navŕtať diery do steny, namontovať poličky, opraviť zástrčku a pokosiť záhradu. Či je ten muž  do koča aj do voza. (smiech)

 

 

 

 

 

 

 

 


Zdroj foto: abo, archív TV JOJ

Rozhovory

Socialne siete