Andrea Kvintová

Andrea Kvintová

redaktorka
[email protected]

Články autora

Pozvánka na výstavu: Miniatúry v erbových listinách

Listiny, ktorými sa v minulosti udeľovali či potvrdzovali erby rodov alebo miest, patria medzi najkrajšie dokumenty v archívoch. Nie nadarmo ich jeden z našich najvýznamnejších heraldikov Ladislav Vrtel označil za kvety v archívnom záhone. Tieto poklady z našich archívov môžete vidieť na vlastné oči na jedinečnej výstave v Bratislave.

Tomuto sa vyhýbajte: Sedenie škodí srdcu

Koľko hodín denne presedíte? Lekári odkazujú každému, kto trávi svoje dni na stoličke, pohovke či v posteli, že tým ohrozuje svoje srdce. Hoci nie je prekvapením, že sedavý spôsob života nie je zdraviu prospešný, skutočnosť je ešte vážnejšia. Ohrození sú totiž aj ľudia, ktorí cvičia.

Aromatický liek z prírody: Liečime sa cibuľou

Cibuľa nepochybne patrí k najzdravším potravinám, ktoré máme denne na dosah. Je k dispozícii počas celého roka a možno ju konzumovať na mnoho spôsobov. Počet chorôb a zdravotných problémov, s ktorými dokáže pomôcť, je dlhší než množstvo šupiek, pod ktorými sa tento prírodný poklad ukrýva.

Ostro sledovaná inaugurácia Donalda Trumpa

Dvadsiaty január je tradičným dňom, keď skladá prísahu novozvolený prezident a viceprezident USA vo Washingtone. V prípade Donalda Trumpa je to už po druhý raz. Inauguračný deň je vždy nabitý udalosťami a v roku 2025 sa očakávalo, že bude ešte bombastickejší než v roku 2017. Čo všetko sa počas nástupu nového prezidenta deje a koľko miliónov dolárov mu venovali priaznivci?

Tajomstvo pádu slávnej ríše: Úpadok Rimanov odhalili vraky lodí

O tom, čo skutočne stálo za pádom jednej z najväčších a najvýznamnejších ríš minimálne na európskom kontinente, sa vedci sporia až do dnešných dní. Za pád slávnej Rímskej ríše mal byť zodpovedný nielen úpadok mravov, ale hlavne klimatická kríza. Nový výskum však odhaľuje iného vinníka.

Kde sa ukrýva pamäť? Nielen mozog uchováva spomienky

Ak ste boli doteraz presvedčení, že všetky vaše spomienky sú uložené iba v mozgu, najnovšie vedecké poznatky prinášajú šokujúce prekvapenie. Človek ukladá spomienky vo svojich orgánoch a stopy dávnych udalostí má nielen v hlave. Ktoré orgány si dokážu pamätať a na čo je to vlastne dobré?

Kozmetika a mobily sa nemajú radi: Podľahli ste bláznivému trendu?

V časoch, keď takmer každý človek má neustále po ruke svoj mobilný telefón vzniká mnoho vychytávok, ktoré nám majú uľahčiť život. Stačí jeden zaujímavý nápad a môžete zarobiť milióny. Kto by tomu odolal? Niektoré trendy sú však zbytočne nebezpečné.

Najžiadanejšia strukovina: Šošovica pre zdravie a úspech

Šošovica je nielen symbolom šťastia a bohatstva, ale je aj zdravá a neobsahuje veľa tukov. Spolu s hrachom, obilím a orechmi patrí medzi tradičné ľudové symboly plodnosti. Táto chutná a zdravá strukovina by sa mala objavovať na našich tanieroch čo najčastejšie.

Čokoládovo – kokosové guľky

Pri príprave chutných dobrôt netreba tráviť v kuchyni dlhé hodiny. Ak milujete kombináciu čokolády a kokosu, určite by nemali zabudnúť na tradičné nepečené čokoládovo-kokosové guľky. Keďže je ich príprava veľmi jednoduchá, o to viac času vám ostane na maškrtenie.

Neviditeľní záchrancovia: Nanoroboty vraj vyliečia ľudský mozog

Milióny ľudí každý rok zomierajú alebo ostanú postihnutí po závažnom krvácaní do mozgu. Zdá sa, že vďaka moderným technológiám by im život či zdravie mohli zachrániť tí najmenší pomocníci, akých si vieme predstaviť. Lekári už vyskúšali nanorobotov, ktorí otvorili nové hranice v medicíne.

Jimmy Carter († 100): Nezvyčajný prezident z farmy

Na sklonku roka 2024 svet obletela správa o úmrtí najstaršieho žijúceho bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera († 100), ktorý pôsobil v Bielom dome na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia. Počas svojej vlády musel riešiť mnoho závažných problémov na domácej i medzinárodnej scéne – a aj to je jeden z dôvodov, pre ktoré si ho verejnosť obľúbila až po tom, čo prestal byť prezidentom.

Socialne siete