Redakcia Nedeľníka

Články autora

Ohrozený klenot: Aké hrozby číhajú na najmenšieho vtáka planéty?

Samec váži iba 1,5 gramu, samica je o niečo väčšia, váži 2 gramy. Pri týchto číslach sa môžeme pozastaviť, sú ale naozaj pravdivé. Kolibrík kubánsky je totiž najmenší vták na svete. S dĺžkou iba 5 centimetrov môžeme smelo povedať, že je skutočným zázrakom prírody.

TIPOS ŠPORTOVEC MESIACA – Apríl patrí hokejovým majstrom z Košíc

Zvíťaziť v ankete Tipos športovec mesiaca je vždy niečo prestížne a tento pocit spoločne s nekonečnými oslavami desiateho titulu si môžu užívať hokejisti HC Košice. Vo finále sa im podarilo až v siedmom epickom zápase plnom zvratov na vlastnom ľade zdvihnúť nad hlavu majstrovský pohár.

Zviera, ktoré rozdelilo Slovensko

Už viac než desaťročie predstavujú medvede na Slovensku mimoriadne horúcu tému. Diskutuje sa nielen o ich premnožení, ale hlavne o tom, ako by malo spolužitie s touto veľkou šelmou vyzerať. Ľudia žijúci ďaleko od teritórií tohto zvieraťa poznajú medveďa len z televíznych obrazoviek, naopak, obyvatelia dotknutých obcí sa právom každodenne boja o svoj život a majetok. Týmito a aj mnohými ďalšími témami sa zaoberá i nový slovenský dokumentárny seriál Lebo medveď, ktorý mal premiéru 11. apríla. Čo všetko by mal vlastne človek o medveďoch vedieť?

Veľký návrat vymretých zvierat

Ktoré vymreté zviera patrí medzi vaše obľúbené? Chceli by ste na vlastné oči vidieť pasúceho sa mamuta alebo šabľozubého tigra pri love? S týmito pravekými šelmami sa stretávali už dávni predkovia človeka. Mocné zvieratá naháňali hrôzu vtedy a zrejme by ju vyvolali aj dnes. To však rozhodne nezastavilo súčasných vedcov, ktorí sa podujali oživiť dávno vyhynuté druhy. Zvieratá, o ktorých sme doteraz mohli len snívať, sa v uplynulých mesiacoch stali živou skutočnosťou. Viete, aké by mohli chodiť po zemi už v najbližšej budúcnosti?

Škrupiny nevyhadzujte

Okolo Veľkej noci sa v každej domácnosti nazbiera veľa vaječných škrupín či už z dekorácií, no hlavne z pečenia. Tentoraz ich nevyhadzujte, ale použite na mnoho spôsobov v kuchyni, kúpeľni či v záhrade. Takto využijete škrupiny z vajíčok na sto percent a bez zbytočného odpadu!

Aká bola jej cesta na Slovensko?

Maľovanie kraslíc je jednou z najkrajších veľkonočných tradícií, ktorá spája kreativitu, symboliku a rodinnú pohodu. Od jemných voskových vzorov až po pestrofarebné batikovanie – každá technika má svoje čaro. Ako sa však kraslica dostala na Slovensko?

Zábavná veľkonočná výzdoba

Veľkonočné sviatky sú ideálnym časom, aby ste do svojej domácnosti priniesli veselú a farebnú jarnú výzdobu, ktorú si môžete pripraviť úplne sami. Zapojte deti a vyskúšajte niečo nové nielen v kuchyni. Máme pre vás 5 tipov, ktoré môžete vyskúšať hneď teraz.

Na Slovensku zabíja ďalšia epidémia

Sotva sme sa na Slovensku zbavili opatrení, ktoré nás sprevádzali niekoľko rokov v súvislosti s ochorením COVID-19, v zapätí našu krajinu začali trápiť epidémie postihujúce domáce i voľne žijúce zvieratá. Hoci aktuálne najviac rezonuje v spoločnosti slintačka a krívačka, aj naďalej musíme byť v strehu i pred vtáčou chrípkou a africkým morom ošípaných. Čo je podľa odborníkov potrebné vedieť o slintačke a krívačke (SLAK) a ako by sa mali správať bežní občania?

Jednoduchá jarná nátierka

Nátierky patria ku klasikám slovenskej kuchyne. Sú rýchlou alternatívou k raňajkám, večeriam alebo len tak na desiatu či olovrant, keďže sa dajú pripraviť pestro na milión spôsobov. Využite začiatok jari na vyčarovanie chutných receptov s bohatou zeleninovou oblohou, takáto vitamínová bomba príde určite vhod.

Veľkonočný baranček

Na veľkonočnom stole mali naši predkovia tradične vajíčka, koláče, šunku, chren i chlieb. Počas veľkonočného obeda nesmela chýbať polievka ani pečené mäso, samozrejmosťou boli veľkonočné koláče a víno. Na západnom Slovensku sa piekli rôzne koláče z kysnutého cesta, dopĺňali ich makové a orechové rožteky a piekol sa aj veľkonočný baránok. Patril medzi tradičné veľkonočné pokrmy spolu s mazancami a je symbolom Ježiša a upomienkou na jeho obetu.

Socialne siete