Breaking po úspešnom debute na olympiáde: Slovensko chce tancovať na svetovej úrovni

Z breakingu sa stala olympijská disciplína.
(Zdroj: Pixabay)

Breaking, dynamická a energická forma tanca známa aj ako breakdance, sa po svojom debute v Paríži v roku 2024 stala oficiálnou olympijskou disciplínou. Aj na Slovensku má veľa priaznivcov, ktorých láka takéto netradičné spojenie športu a tanca. Aké má v novom roku slovenský breaking plány?

Zaradenie breakingu na olympiádu v Paríži vyvolalo otázky nielen u športovej obce, ako sa vlastne tanec, forma umenia, mohol dostať na takéto podujatie. Ako nás však upozornili kompetentní z tímu Breaking Slovakia, v minulosti boli súčasťou najslávnejších športových hier sveta aj oveľa kontroverznejšie disciplíny. „Jednou z nich bolo napríklad skladanie básní, ktoré vyhral otec moderných olympijských hier Pierre de Coubertin – Ódou na šport, alebo aj maľba obrazov,” pripomenuli s tým, že popularita breakingu je na vzostupe, a preto bolo jej zaradenie do kategórie olympijský šport logickým krokom.

Breaking očaril svet

Úspechy breakingu a záujem verejnosti sa však najprv sústredili na vydarené majstrovstvá mládeže pred niekoľkými rokmi. „Po úspešnom nástupe na mládežníckych olympijských hrách v Buenos Aires v roku 2018 mali možnosť diváci sledovať formát 1 vs. 1 v kategórii dospelých mužov a žien. Počas dvoch kvalifikačných a dvoch finálových kôl bolo publikum vypredané a atmosféra, ktorá bola na Place de la Concore, kde prebiehali aj súťaže v basketbale, freestyle BMX a skejtbordingu, bola doslova dych berúca,” zaspomínali si kompetentní na chvíle, ktoré posunuli breaking na výslnie svetového záujmu.

 „Kondičná a technická úroveň tu dosahovala výkony podobné iným vrcholovým športom. Breaking bol však pre divákov zaujímavý aj pre muzikalitu a originalitu, keď mohli sledovať pri každom výkone tanečníkov niečo nové,” povedali pre Nový Čas Nedeľa nadšenci z Breakingu Slovakia, ktorí pripomenuli aj celosvetový rozruch kvôli tanečnici z Afganistanu. B-girl Talash však bola vtedy nakoniec diskvalifikovaná pre politické vyjadrenie v podobe nápisu „free afghan woman” na oblečení.

Virálne video z breakingu

Bezprostredne po súťaži sa stala senzáciou doslova zo dňa na deň tanečníčka z Austrálie, B-girl Raygunn. 36-ročná Rachael Gunnová, učiteľka gender teórie, totiž v historicky prvej olympijskej súťaži v breakingu získala od porotcov nula bodov, ale jej choreografia doslova zvalcovala internet a diváci na celom svete sa na jej vystúpení dobre zabávali. Chcela totiž napodobniť kenguru ako symbol jej rodnej krajiny. „Snažila sa presadiť najmä cez kritérium originality a kreativity,“ vysvetlil hlavný rozhodca Martin Gillian, pôvodom zo Slovenska.

Ako sa vlastne vystúpenia hodnotia ?

U odborníkov sme zisťovali aj to, ako môžu byť súťažiaci v tomto odvetví spravodlivo hodnotení. „Systém hodnotenia breakingu na olympiáde je navrhnutý tak, aby bol objektívny, pričom zohľadňuje rôzne aspekty výkonu. Tanečníci súperia formou tzv. battlu, keď sa stretávajú tvárou v tvár počas kôl a rozhodcovia po každom kole udeľujú bod lepšiemu súťažiacemu. Komisia je zložená z troch až deviatich rozhodcov, ktorí hodnotia súťaž v reálnom čase po každom tanečnom súboji. Na olympiáde v Paríži bolo 9 rozhodcov z rôznych krajín, národností a špecializácií, taktiež aj hlavný rozhodca Martin Gillian zo Slovenska, ktorý sa taktiež podieľal na tvorbe systému hodnotenia a kvalifikácie na olympiádu,“ dozvedeli sme sa s tým, že slovenský breaking sa rozhodne nemá za čo hanbiť.

 "Za zmienku stoja úspechy tanečníka Olivera Pirhalu, známeho ako B-boy Twister, pochádzajúceho z Kežmarku. Na majstrovstvách Európy sa umiestnil v top 8 a na majstrovstvách sveta v top 32 medzi tanečníkmi. Za zmienku určite stojí aj banskobystrický festival The Legits Blast, ktorého súčasťou sú aj súťaže v Breakingu. V tomto roku ho prišlo navštíviť 96 národností tanečníkov z celého sveta,“ pripomenuli nám nadšenci z Breakingu Slovakia, ktorí majú do budúcna smelé plány. „Breaking Slovakia plánuje pokračovať v podpore talentovanej mládeže organizovaním súťaží, sústredení, podpore športových klubov, vzdelávaní a propagácii tohto nádherného, avšak náročného tanca. Vnímame aktuálny boom, spojený s týmto tancom vo svete a veríme, že sa nám sústavnou prácou, podarí vychovávať talenty, ktoré budú úspešne reprezentovať Slovensko vo svete aj naďalej.“

Z niektorých akrobatických prvkov sa divákom tají dych.
Z niektorých akrobatických prvkov sa divákom tají dych.
(Zdroj: Pixabay)
Hodnotiace kritériá breakingových vystúpení

Technika – technická úroveň pohybov, precíznosť a komplexnosť

Originalita – originalita pohybov a schopnosť tanečníka odlíšiť sa od konkurencie

Predvedenie – spôsob sebavyjadrenia tanečníka, vyjadrenia pocitov, emócií a interakcie s publikom

Slovník – škála tanečných figúr, cvičebných tvarov a plynulosti prechodov medzi rôznymi pohybmi.

Muzikalita – schopnosť reagovať na hudobný podklad

Breaking má u nás 16 tanečných škôl

Na Slovensku zastrešuje túto novú olympijskú disciplínu sekcia Breaking Slovakia ako súčasť Slovenského zväzu tanečného športu. Poslaním Breaking Slovakia je podporovať rast breakingovej a hip-hopovej kultúry na Slovensku prostredníctvom vzdelávacích programov, podujatí a podporou mladých talentov. Breaking Slovakia zastrešuje 16 tanečných škôl a športových klubov a vyše 350 tanečníkov, pričom členská základňa stále narastá. V posledných rokoch sme na Slovensko prilákali viac ako 30 zahraničných lektorov.

V breakingu excelujú muži, aj ženy.
V breakingu excelujú muži, aj ženy.
(Zdroj: Pixabay)


Zdroj foto: Pixabay

Súvisiace:
breaking breakdance

Príbehy

Socialne siete