Jedna z dávnych sopečných záhad Zeme vyriešená: Prekvapenie v Tichom oceáne

Jedna z dávnych sopečných záhad Zeme vyriešená: Prekvapenie v Tichom oceáne
SOPEČNÉ ERUPCIE: Vulkanická činnosť našej planéty je taká mocná, že by sme sa jej mali obávať viac než zásahu telesa z vesmíru.
(Zdroj: shutterstock)

Ktorá prírodná katastrofa dokáže premeniť našu planétu a dokonca ohroziť či zničiť život na nej? Mnohí upierajú svoj pohľad do vesmíru odkiaľ môže priletieť nebezpečné teleso, avšak rovnako veľké riziko leží doslova pod našimi nohami. To potvrdili aj geológovia, ktorí konečne odhalili pravdu o najväčšej sopečnej erupcii dejín!

Geológovia pod vedením Marylandskej a Havajskej univerzity konečne spojili všetky fakty týkajúce sa jednej z najväčších sopečných erupcií v dejinách Zeme a jej zdrojom hlboko pod Tichým oceánom.

Záhadné údaje

Udalosť sa stala pred 120 miliónmi rokov a opäť dokázala, že geologické javy sú veľmi komplexné. V článku publikovanom v časopise Nature tím vedcov odhalil, že to isté miesto pod morskou hladinou je pôvodcom reťazca podvodných sopiek v južnom Pacifiku aj masívnej plošiny Ontong-Java, ktorá je najväčšou sopečnou platformou na Zemi.

V južnom Tichom oceáne sú sopky mladšieho pôvodu, na západe naopak staršieho, vedci však nevedeli prísť na to aké je ich prepojenie a ako sa panva Tichého oceánu po milióny rokov vyvíjala.

Stratená sopka

Vedci sa roky zamýšľali nad tým, či horúca oblasť Louisville v južnom Tichom oceáne – oblasť, kde horúci a chemicky odlišný materiál z hlbokého vnútra Zeme stúpa na povrch a vytvára sopky – tvorila podvodný horský reťazec nesúci jeho meno a 120 miliónov rokov starú plošinu Ontong-Java, ponorenú platformu na morskom dne, ktorá sa dnes nachádza severne od Šalamúnových ostrovov. Predchádzajúce teórie a modely o tom, ako sa pohybovalo tichomorské morské dno, sa pokúšali vysvetliť súvislosť medzi týmito dvoma hlavnými geologickými útvarmi, ale neposkytli definitívnu odpoveď.

Zlom vo výskume nastal až vtedy, keď objavili sériu podvodných hôr neďaleko Samoy, ktoré boli oveľa staršie, ako sa očakávalo u sopiek v tejto oblasti. Analýzou veku a chemického zloženia starých vzoriek hornín odobratých z oblasti výskumníci dospeli k záveru, že tieto hory boli súčasťou oveľa staršieho segmentu sopečnej dráhy. Znamená to, že v oblasti existovala mocná sopka, ktorá na milióny rokov ovplyvnila celý Tichý oceán.


Zdroj foto: shutterstock

Zaujímavosti

Socialne siete