O existencii čiernych dier nie sú dnes už žiadne pochybnosti. Odborníci sú schopní ich detegovať na základe ich silného vplyvu na svoje okolie. Mnohé z nich sú aj v našej domovskej galaxii. Až do dnešných dní však len predpokladali, že vo vesmíre existujú aj čierne diery, ktoré vo svojom okolí nemajú žiadne hviezdy, a preto sa stávajú doslova neviditeľnými. Ako ich teda možno objaviť?
Osamelá čierna diera
(Zdroj: Pixabay )

(Zdroj: Pixabay )
Čierne diery sú ultrahusté pozostatky explodovaných hviezd, ktoré sa zrútili do bodu známeho ako singularita. Všetky čierne diery je extrémne ťažké odhaliť, pretože nevyžarujú žiadne žiarenie a pohlcujú všetko svetlo, ktoré na ne dopadá.
Einsteinova predpoveď
Astronómom sa podarilo nájsť niektoré čierne diery meraním toho, ako deformujú svetlo z obiehajúcich sprievodných hviezd. Osamelé čierne diery však nemajú sprievodnú hviezdu, takže šanca, že ich možno identifikovať sledovaním ich hviezdneho okolia, je len minimálna.
Vedci si boli istí, že by osamelé čierne diery mali existovať. Predpokladala to aj teória relativity Alberta Einsteina. Tá hovorí, že objekty s obrovskou hustotou ohýbajú štruktúru časopriestoru ako pomyselnú trampolínu, na ktorej je položené ťažké závažie.
Svetlo pohybujúce sa cez tieto pokrivené oblasti zo vzdialených hviezd sa ohýba, keď sa dostáva k pozorovateľovi, čím vzniká efekt nazývaný gravitačná šošovka. Vedci použili tento efekt na identifikáciu viac ako dvoch desiatok čiernych dier v našej vlastnej galaxii a viac ako 150 ďalších v iných galaxiách.

(Zdroj: Pixabay )
Je to dôkaz
V roku 2011 výskumníci z Space Telescope Science Institute zistili, že hviezdy v časti oblohy sa zdajú byť posunuté zo svojich normálnych pozícií spôsobom, ktorý naznačuje, že na ich pozorovanie vplýva efekt gravitačnej šošovky.
Počas nasledujúcich šiestich rokov výskumníci sledovali túto časť oblohy a zbierali údaje o jemných poruchách časopriestoru, ktoré tento skrytý objekt vytváral, a v roku 2022 definitívne dospeli k názoru, že skutočne objavili nepolapiteľnú osamelú čiernu dieru, väčšiu približne len sedemkrát než naše Slnko a nachádza sa 5000 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Strelca.
Zdroj foto: Pixabay
Zaujímavosti
Najnovšie vydanie
PredplatnéNajčítanejšie
- Herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková (53): Je tu leto, chcem trochu spomaliť. Neboj sa, choď krok za krokom!
- La Gioia oslavuje v šľachtickom štýle: Tu by som bol pánom!
- Retrokočíkovanie Láska, ktorá prekonala desaťročia
- Vyšiel nový Nedeľník!
- Moderátorka a speváčka Martina Comisso (37): Vybočila som zo zabehnutých koľají
- Vyšiel nový Nedeľník!
- Moderátorka a speváčka Martina Comisso (37): Vybočila som zo zabehnutých koľají
- Legendárny Ondrej Malachovský († 81): Martin a Sveťo spomínajú na otca s láskou
- 75 rokov od popravy Milady Horákovej: Politické procesy splnili svoj účel. Komunisti nepotrebovali hľadať dôkazy o vine
- Retrokočíkovanie Láska, ktorá prekonala desaťročia
- Retrokočíkovanie Láska, ktorá prekonala desaťročia
- Stolný tenista Samuel Palušek (18): Páči sa mi rýchlosť tohto športu
- Moderátorka a speváčka Martina Comisso (37): Vybočila som zo zabehnutých koľají
- Najlepší futbalisti všetkých čias
- Herečka Barbora Chlebcová – zákerná Tereza zo seriálu Dunaj, k vašim službám: Synovia sa ma pýtajú, prečo som taká zlá!?