Pri platbách v zahraničí využívajte čo najviac kartu

SYLVIA ĎATELINKOVÁ: Dovolenkárom odporúča vyberať hotovosť jednorazovo a na frekventovaných miestach.
(Zdroj: ancn)

Dovolenková sezóna prináša okrem príjemných chvíľ aj také, kedy sa musíme zamyslieť aj nad praktickými otázkami, ako sú peniaze a spôsob platby v zahraničí. Čo myslíte, je vhodnejšie platiť mimo územia Slovenska kartou alebo siahnuť po hotovosti? A čo v prípade ak cestujeme do exotických krajín? Pre Nový Čas Nedeľa vysvetľuje JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Slovenskej bankovej asociácie.

Na čo by sme určite nemali zabudnúť pred cestou do zahraničia?

Je vhodné skontrolovať si platnosť platobnej karty, nastavenie limitov na platobnej karte a či karta nie je blokovaná pre platby na niektorých kontinentoch. Taktiež je potrebné si overiť, koľko sa platí za výber hotovosti z bankomatu v krajine, do ktorej plánujete cestovať a či sa v tejto nachádza banka rovnakej skupiny, ako je vaša domáca banka. Pokiaľ je to možné, do zahraničia cestujte s dvoma typmi platobných kariet, a to najmä z dôvodu, že nie všetky typy platobných kariet môžu byť všade akceptované. Je to užitočné aj pre prípad poškodenia, straty alebo odcudzenia jednej z platobných kariet. Vhodné je tiež nastaviť si notifikácie o pohyboch na účte či platobnej karte - sú bezplatné a prostredníctvom nich budete mať k dispozícii informácie o pohybe na vašom účte, platobnej karte podľa vami zvolených parametrov. Nezabudnite si tiež poznačiť kontaktné údaje na vašu banku, prostredníctvom ktorých môžete oznámiť prípadnú stratu, krádež alebo odcudzenie vašej platobnej karty.

Ako čo najvýhodnejšie zameniť peňažné prostriedky na cudziu menu?

Zameniť peňažné prostriedky na cudziu menu je najvýhodnejšie výberom z bankomatu debetnou platobnou kartou v dovolenkovej destinácii, do ktorej cestujete. Výber hotovosti realizujte najlepšie v partnerských bankomatoch vašej domovskej banky, aby ste sa vyhli vysokým poplatkom. Hotovosť vyberajte jednorazovo a na frekventovaných miestach, v takom objeme, ktorý na dovolenke plánujete reálne minúť.

 

VÝBER HOTOVOSTI: Realizujte ho najlepšie v partnerských bankomatoch vašej domovskej banky.
VÝBER HOTOVOSTI: Realizujte ho najlepšie v partnerských bankomatoch vašej domovskej banky.
(Zdroj: shutterstock)

Čo v prípade, ak cestujem do nejakých exotických krajín, kde sú  obmedzené možnosti platenia kartou?

V tomto prípade odporúčam cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, ako americký dolár či euro.

Ako postupovať pri poškodení, odcudzení alebo zneužití platobnej karty?

V prípade, že ste sa stali obeťou krádeže platobnej karty alebo ak došlo k jej zneužitiu, je potrebné o tom bezodkladne upovedomiť vašu banku, požiadať o blokáciu platobnej karty alebo tak môžete bezodkladne učiniť prostredníctvom bankovej aplikácie. Zároveň podajte trestné oznámenie na polícií. Aj v prípade, že došlo k poškodeniu platobnej karty, je potrebné túto skutočnosť banke oznámiť a požiadať o znovuvydanie platobnej karty. 

Akou formou je najvhodnejšie platiť v zahraničí?

Pri platení v zahraničí je vhodné v čo najvyššej možnej miere využívať platobnú kartu, ktorá je bezpečným platobným prostriedkom. K platobným kartám sú navyše často poskytované rôzne doplnkové služby ako napríklad cestovné poistenie, poistenie zodpovednosti za škody pre prípad odcudzenia, straty, zneužitia alebo krádeže platobnej karty, ale taktiež celý rad ďalších iných výhod napríklad v podobe odmeňovania percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok.

KARTA ALEBO HOTOVOSŤ: Vopred si preverte, koľko sa platí za výber z bankomatu v krajine, do ktorej cestujete.
KARTA ALEBO HOTOVOSŤ: Vopred si preverte, koľko sa platí za výber z bankomatu v krajine, do ktorej cestujete.
(Zdroj: shutterstock)

Čo robiť, ak mi po dovolenke ostala v peňaženke cudzia mena?

Ak vám zostala hotovosť v cudzej mene, je vhodnejšie ju zameniť za celosvetovo obchodovateľnú menu ešte v dovolenkovej destinácii, v ktorej sa nachádzate. Banky nedržia všetky meny a preto by ste mohli mať po návrate z dovolenky problém s výmenou tej ktorej cudzej meny. Taktiež odporúčam preveriť si, či vaša banka s danou cudzou menou obchoduje.


Zdroj foto: acnc, shutterstock

Rozhovory

Socialne siete