Slovák cestoval do ľadového pekla na starej felícii

EUGEN A PEŤO: Vyrazili na spoločnú dobrodružnú cestu na pól chladu.
(Zdroj: archív Eugen Fomkin )

Viete si predstaviť život na mieste, kde je v zime neuveriteľných –70 °C? Slovák Eugen Fomkin to chcel vidieť na vlastné oči, preto sa rozhodol najchladnejšie trvalo osídlené miesto na svete navštíviť. Do Ojmjakonu sa však vybral veľmi netradične – na starej Škode Felicia, ktorú kúpil za 200 eur. Kým na pól chladu dorazil, prešiel takmer 30 000 kilometrov a 9 časových pásiem.

MÁLOKTO IM VERIL: Na tomto starom aute prešli takmer 30 000 kilometrov.
MÁLOKTO IM VERIL: Na tomto starom aute prešli takmer 30 000 kilometrov.
(Zdroj: archív Eugen Fomkin )

Ako vlastne vznikol nápad vybrať sa do Ojmjakonu a navyše na felícii? Čo vás lákalo vydať sa na takúto cestu?
 
Už v roku 2019 som si vymyslel cestovateľský sen, a to dostať sa autom do Ojmjakonu a ukončiť to až v Peveku na Čukotke. Stále som o tom premýšľal, nedalo mi to pokoj. Neskôr som náhodne kúpil felíciu za 200 eur a spoznal Peťa. Keď som mu o tom povedal, neváhal a prikývol. Po krátkej a intenzívnej príprave sme 14. januára 2024 vyrazili na našu životnú cestu.

Cestovali ste iba dvaja? Ponorková choroba nebola?
 
Áno, na túto netradičnú cestu sme vyrazili dvaja. Rôzne generácie, odlišné názory a spoločný cieľ (úsmev). Zvládli sme to bez „ponorky“, boli len tri výmeny názorov za takmer 100 dní.

 

NESKLAMALA: Stará felícia zvládla náročnú trasu na mimoriadne chladné miesto.
NESKLAMALA: Stará felícia zvládla náročnú trasu na mimoriadne chladné miesto.
(Zdroj: archív Eugen Fomkin )

Ako ste získali financie na cestu a ako dlho to trvalo?
 
Vydať sa autom na najchladnejšie trvalo osídlené miesto na svete nie je lacná záležitosť. Odhad počas plánovania bol na úrovni 15-tisíc eur. Vytvoril som kampaň na darcovskom webe a podarilo sa nám dosiahnuť potrebnú sumu na realizáciu. Nebolo to však vôbec jednoznačné, bolo za tým veľa práce, aby sme s Peťom získali podporu priaznivcov chystanej expedície. Na cestách sme boli presne tri mesiace, prešli sme 29 700 km, 9 časových pásiem, spotrebovali sme 2 673 litrov benzínu, 29-krát nás zastavili policajti, zaplatili sme 6 pokút a zažili teplotný rozdiel až 78 °C. Od teploty +30 °C až do –48 °C.

Čo vás na tejto ceste prekvapilo, čo ste nečakali a na čo ste sa naopak pripravili?
 
Prekvapilo nás, že auto naštartovalo pri teplote –31°C (smiech). Vedeli sme, že ideme do riadnej zimy ale pod –40 °C sa vonku už nedalo robiť nič. Neviem si predstaviť, ako dlho by sme v prípade poruchy menili koleso pri takých teplotách. Dlho! 3 minúty robíš, 10 minút sa zohrievaš. Je to tam vzhľadom na extrémne teploty nebezpečné, hlavne pre neskúsených turistov.

Ojmjakon je v Rusku, s čím tam musí rátať cestovateľ, keď sa tam vyberie? Aká je krajina a ľudia? Nebola vám tam zima?
 
Ojmjakon je malá odľahlá dedina vzdialená 900 kilometrov od hlavného mesta Jakutskej republiky. Žije tam len 200 ľudí a na zimu si dokonale zvykli. Deti chodia do školy aj v –50 °C. My sme tam boli namiesto plánovaných piatich dní len 5 hodín. Počas celej expedície sme prešli cez 12 krajín a všade sme stretli ľudí, ktorí nám poradili, pomohli. Paradoxne až doma v Košiciach nám zo strechy auta v noci ukradli prídavné svetlo, LED rampu.

SLOVENSKÍ CESTOVATELIA MEDZI DOMÁCIMI: Všade stretli ľudí, ktorí im pomohli.
SLOVENSKÍ CESTOVATELIA MEDZI DOMÁCIMI: Všade stretli ľudí, ktorí im pomohli.
(Zdroj: archív Eugen Fomkin )

Máte nejaké zaujímavé príhody z cesty?
 
Za tri mesiace sme toho zažili veľmi veľa. Jeden z nezabudnuteľných momentov bol, keď sme cestovali takmer dva dni sediac vo felícii, ktorá bola naložená na autoprepravníku z dediny Tommot do Jakutska. Auto sme mali naštartované a teploty za oknom atakovali –50 °C. Bolo tiež zaujímavé vyraziť z Jakutska (–30 °C) a po dvoch týždňoch jazdy (6 500 km) sa ocitnúť v Kazachstane na tristometrovej piesočnej dune (+28° C). Rozdiel 58°C.

Máte aj nejaké plány na ďalšie cesty? Ozaj a felícia výlet do Ojmjakonu prežila?
 
Auto to prežilo, my sme to prežili. Vyšiel nám o tom aj 27-dielny seriál na YouTube, ktorý má už vyše 6 miliónov videní. Už sa pripravujeme na ďalšiu expedíciu, tentoraz úplne opačne – geograficky aj teplotne. Už čoskoro štartujeme na najteplejšie miesto na svete – Death Valley v USA. A ak to prežijeme my aj felda, zakončíme to na úplnom severe Aljašky. Budeme radi za akúkoľvek podporu, kampaň práve prebieha na darcovskom webe.
Nejaký odkaz pre tých, ktorí by sa tiež chceli vydať na podobnú exotickú cestu ako vy?
 
Cestujte, spoznávajte, ale v zime ísť do Ojmjakonu neodporúčam. Je to veľmi nebezpečné. Dá sa síce obliecť aj do teploty –55 °C, ale v prípade nejakej poruchy a bez tepla vonku neurobíte nič.

Pól chladu
 
Ojmjakon je dedina v Jakutsku v Rusku. Nachádza sa na ruskom Ďalekom východe na rieke Indigirka, asi 9100 km východne od Moskvy a cca 460 km západne od Ochotského mora. Býva označovaný ako pól chladu. Ojmiakon leží v extrémne studenej oblasti a 26. januára 1926 tu bola nameraná teplota –71,2°C. V najchladnejších mesiacoch klesajú teploty pod –60 °C a v lete vystupujú nad +30 °C.

ŠŤASTNÝ: Cestu do Ojmjakonu si bude pamätať celý život.
ŠŤASTNÝ: Cestu do Ojmjakonu si bude pamätať celý život.
(Zdroj: archív Eugen Fomkin )

Takto sa tu žije
 
Autá sa v zime v Ojmjakone nikdy nevypínajú, pretože by zamrzli. Pre chlad tu v najtuhšej zime nemôžu pristávať lietadlá. Dĺžka dňa je na tomto mieste veľmi pohyblivá, v zime asi 3 hodiny, v lete aj 21 hodín. Napriek tomu tu však funguje všetko, čo človek potrebuje k životu – obchody, aj školy, ktoré fungujú do teploty –50 °C Dokonca sa tu nachádza pamätník obetiam stalinských represií – Zvon pamäti.
 

TOTO ASI U NÁS NEUVIDÍTE: Autá v mimoriadne chladných oblastiach sú naštartované po celú noc.
TOTO ASI U NÁS NEUVIDÍTE: Autá v mimoriadne chladných oblastiach sú naštartované po celú noc.
(Zdroj: archív Eugen Fomkin )



Zdroj foto: archív Eugen Fomkin

Príbehy

Socialne siete