Šperkárka Petra Toth sa podujala na veľkolepý projekt: Zachraňuje rodný dom spisovateľky Timravy

NA MIESTE ČINU: Interiér domu je zdevastovaný.
(Zdroj: Viktória Akbáriová)

Niekedy sa rodinný výlet môže zmeniť na veľkú inšpiráciu do tvorby a zároveň na charitatívny projekt. Šperkárka Petra Toth neoddychuje nikdy, na každom kroku nachádza nápady a podnety. Niekedy pritom supluje aj to, čo by mali robiť štátne inštitúcie – napríklad zachrániť rodný dom Boženy Slančíkovej Timravy.

Na Slovensku máme množstvo múzeí, pamätných izieb a expozícií v rodných domoch významných rodákov. Mali by slúžiť na to, aby si Slováci pripomínali svojich velikánov, poznali ich život a dielo. To je teória, ale aká je prax? V akom stave sa niektoré z nich nachádzajú? Napríklad rodný dom jednej z najväčších slovenských spisovateliek Boženy Slančíkovej Timravy je v dezolátnom stave.

Žalostný stav rodného domu

V obci Polichno sa Timrava narodila v rodine evanjelického farára. Budova bývalej školy stojí dodnes, od roku 1977 je v nej zriadená pamätná izba venovaná spisovateľke. Návštevu si treba vopred dohodnúť so starostom obce. Minulé leto sa v Polichne zastavia aj šperkárka Petra Toth. Podnikala so svojou rodinou Vyšperkovanú cestu po Slovensku. Petra je známa tým, že inšpiráciu na svoju tvorbu čerpá aj zo slovenskej folklórnej ornamentiky. S manželom a deťmi celé leto objavovali rôzne kúty Slovenska, navštevovali popri tom aj múzeá a pamätné domy dejateľov. „Väčšinou sú v žalostnom stave, ale keď sme prišli do Polichna a uvideli, v akom stave je Timravin dom, boli sme ohromení. Zničená strecha, v niektorých miestnostiach chýbala podlaha, polozrúcané stropy. Ten dom sa reálne rozpadáva. Pred časom som robila kolekciu šperkov venovanú slovenským spisovateľkám, bola medzi nimi aj Timrava. Ale vôbec som netušila, v akom stave je jej dom. Odkedy som to videla, nemohla som prestať na to myslieť,“ začína rozprávanie.

BOŽENA SLANČÍKOVÁ TIMRAVA: *2. október 1867, Polichno - † 27. november 1951, Lučenec.
BOŽENA SLANČÍKOVÁ TIMRAVA: *2. október 1867, Polichno - † 27. november 1951, Lučenec.
(Zdroj: apt)

Nepomohol nikto

Stav tejto pamiatky je ale známy už roky, bol opakovane medializovaný.  Z času na čas sa tam zastaví nejaká delegácia zo štátnych inštitúcií. Prídu, zalamujú rukami, horekujú nad dezolátnym stavom domu, sľubujú pomoc. A potom zasa odídu a na Timravu zabudnú. Majiteľom budovy je evanjelická cirkev, ale ani vedeniu obce stav pamiatky nie je ľahostajný. Starosta obce Pavel Kyseľ vypisoval na všetky strany, hľadal pomoc všade kde sa len dalo. Žiaľ, bez úspechu, nikto nepodal pomocnú ruku a nevyčlenil ani cent na obnovu. Nemôže sa uchádzať o dotácie z rôznych grantov, lebo by musel preukázať finančnú spoluúčasť. Polichno je malá obec, nemá na to odkiaľ vziať peniaze.

PAMÄTNÁ TABUĽA: Petra spolupracuje so starostom Polichna Pavlom Kyseľom.
PAMÄTNÁ TABUĽA: Petra spolupracuje so starostom Polichna Pavlom Kyseľom.
(Zdroj: Viktória Akbáriová)

Samaritánsky syndróm

Roky sa o pomoci len reční, ale skutok žiadny, ani z najvyšších inštitúcií. Petre stačila jedna návšteva, aby začala konať. A nie prvýkrát. Práve ona bola prvá, ktorá pomohla napríklad aj Čičmanom. V roku 2022 vytvorila limitovanú edíciu šperkov Čičmanskí kohútkovia a zisk darovala obci, ktorá zápasí s finančnými problémami. „Mám asi samaritánsky syndróm. Neviem, kde sa to berie. Neviem nechať veci len tak. Je mi ľúto, že na Slovensku nie je viac ľudí, ktorí by takto premýšľali. Teraz som prvýkrát spustila aj finančnú zbierku a som veľmi zvedavá, či ju podporia aj nejaké firmy. Máme tu veľa úspešných firiem s veľmi dobrými ziskami, pre ktoré by nebol problém finančne pomôcť. Zatiaľ sa nepridal nikto, verím však, že sa k nim moja výzva dostane a pochopia zmysel tejto aktivity. Je známe, že mnohé podniky finančne podporujú rôzne festivaly alebo influencerov. Vtedy sa peniaze nájdu, ale keď treba zachraňovať niečo, čo je naše kultúrne dedičstvo, tak sú všetci ticho. Ja viem, mať názov firmy hrubo vytlačený na festivalových plagátoch má pre nich zrejme väčší význam. Podľa mňa je to krátkozraké. Neuvedomujú si, že ak sa ukážu ako firma, ktorá pomáha aj v takomto projekte, môže im to dlhodobo prospieť v rámci brandingu.“

Zbierka zarezonovala

Je to smutné skonštatovanie, ale Petra nezúfa. Na sociálnych sieťach má jej firma vyše stotisíc sledovateľov. Už v prvých dňoch jej fanúšikovia zareagovali a prispievali do zbierky na obnovu zničeného rodného domu spisovateľky. Okrem toho sa úspešne predáva aj nová špeciálna kolekcia šperkov, šiat, plaviek a doplnkov. „Sú tam veci, ktoré sa dajú využiť aj na cestovanie. Inšpirovala ma samotná spisovateľka, veľmi túžila cestovať, ale nikdy sa jej to nepodarilo. Samozrejme, použila som ornamenty z polichnianskych krojov, aby to bolo autentické.“

Tri kroky pomoci

Prvým krokom je finančná zbierka a kolekcia, z ktorej zisk bude venovaný na obnovu rodného domu spisovateľky. Druhým krokom  bude v lete jedno zaujímavé prekvapenie, ktoré zatiaľ nechce prezradiť. „A na jeseň, kedy už budú ľudia, dúfam, tak zaľúbení do Timravy ako ja, vydáme jej knižné dielo.  Celý projekt začal tým, že nielen ja, ale aj všetky dievčatá vo firme si prečítali kompletné dielo spisovateľky. Už v tomto kroku sme boli konfrontované s realitou. Zohnať totiž kompletné dielo nebolo možné. Timravu sme museli zháňať po antikvariátoch,“ hovorí šperkárka. A preto sa rozhodla, že aj tento dlh voči spisovateľke splatí. Knižná kolekcia kompletného diela bude výnimočná aj  nádhernými ilustráciami. „Bude to šestnásť kníh v krásnej kazete, ona si zaslúži, aby to bolo estetické. Verím, že si nájde cestu k čitateľom. Timravino dielo je už voľne použiteľné, takže sme nemuseli získavať práva na jeho vydanie. Nerobíme to ale pre náš zisk, časť peňazí pôjde do obce.“  Plán je opraviť tri miestnosti, ktoré sú na tom najhoršie. Petra podáva pomocnú ruku aj pri príprave novej expozície. „Mám v hlave ešte plán na nový náučný chodník k Timravinej studničke. Teraz tam stojí nejaká stavba, ale chcela by som to urobiť modernejšie. Vzniklo by pekné miesto, zaujímavé pre turistov. A to región Novohrad veľmi potrebuje.  Ale najskôr musíme zalepiť to, čo je najakútnejšie, potom môžem vymýšľať ďalej.“

Veľa nápadov na zmeny

Podnikanie Petry Toth už dávno nie je len o výrobe šperkov a ich predaji. Charitatívny rozmer jej práce je veľmi významný. „Pochopila som, že už to takto ďalej robiť nemôžem. A pomáhať chcem stále a efektívnejšie. Preto som založila nadáciu. Na Slovensku sú miesta, kde je veľmi málo toho, čo tam môže pritiahnuť návštevníkov. Máme témy, máme vyhliadnuté múzeá, objekty a hlavne nápady, ako to zmeniť. A je toho veľa. Chceme pomáhať,“ konštatuje odhodlane.


Zdroj foto: apt, Viktória Akbáriová

Zaujímavosti

Socialne siete