Otázka cestovania v čase je mimoriadne vzrušujúca nielen pre odborníkov, ale hlavne pre širokú verejnosť. Zákony fyziky sú síce jasne dané, napriek tomu si vedci myslia, že cestovanie v čase je za určitých podmienok nielen možné, ale cestovateľov v čase máme doslova medzi nami.
Cestovanie v čase fascinuje ľudí už storočia. Prianie nahliadnuť do ďalekej budúcnosti či návšteva dávnych predkov dráždi predstavivosť autorov, čitateľov i divákov po celom svete. Fyzikálne zákonitosti nášho vesmíru však podľa vedcov skutočne dovoľujú cestovanie v čase a možno ho vyskúšať aj osobne.
Smer vpred
Skôr než si začnete plánovať cestu do budúcnosti či minulosti, treba si vypočuť odborníkov, ktorí upozorňujú, že cestovanie v čase v skutočnosti vyzerá úplne inak, ako to vídame vo filmoch.
Môže sa to zdať zrejmé, ale tu na Zemi sa všetci pohybujeme v čase rýchlosťou jedna sekunda za sekundu. Vďaka Albertovi Einsteinovi a jeho teórii všeobecnej relativity vieme, že čím rýchlejšie sa človek pohybuje, tým pomalšie pre neho čas plynie. Aj keď je tento efekt pri nižších rýchlostiach nepatrný, znamená to, že všetci astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici sú „cestovateľmi v čase“ a vrhajú sa vpred do budúcnosti.
Ako teda cestovať v čase? Dr. Alasdair Richmond, filozof a odborník na cestovanie v čase z University of Edinburgh, povedal pre britské média: „Einstein nás učí, že ako rýchlo plynie čas vo vašom okolí, mení sa s vašou rýchlosťou.“
Bez návratu
V podstate to znamená, že čím rýchlejšie cestujete, tým pomalšie zažívate čas. Takže ak ste v lietadle alebo vlaku, zažijete čas pomalšie ako ktokoľvek, kto stojí na mieste, a experimenty ukázali, že je to pravda.
Zdá sa teda, že cestovanie v čase smerom do budúcnosti je pomerne dostupné, cestovanie opačným smerom, teda do minulosti je omnoho zložitejšie. Podľa vedcov je síce teoreticky možné, v praxi bude zrejme úplne nemožné.