Keď sa pred časom pýtali novinári kardinála z Ghany Petra Turksona (76), či je už svet pripravený na „čierneho pápeža“, ten bez zaváhania odpovedal: Prečo nie? V tom čase ešte netušil, že po smrti pápeža Františka bude jedným z najvážnejších kandidátov na uprázdnený stolec hlavy katolíckej cirkvi. Farba jeho pleti zaujala aj milovníkov starobylých proroctiev, ktorí veria, že takýto pápež raz zohrá v dejinách dôležitú úlohu.
Keď sa v roku 2013 po odstúpení pápeža Benedikta XVI. išla voliť nová hlava katolíckej cirkvi, média opäť – ako pri každej voľbe pápeža – pripomenuli staré proroctvo. Spomína sa v ňom akýsi „čierny pápež“, počas vlády ktorého dôjde vo svete k obrovským tragédiám. Keď teda kardináli zvolili Jorge Maria Bergoglia, fanúšikom tohto proroctva poriadne odľahlo, nebol totiž tmavej pleti.
Kardinál z Ghany na scéne
Situácia s voľbou pápeža sa po 12 rokoch opakuje, tentoraz však už mnohí spozorneli. Jedným z kandidátov je totiž kardinál tmavej pleti a je to človek, ktorý má vo voľbách naozaj veľkú šancu na to, aby uspel. Hroziaca apokalypsa je teda opäť na scéne. Podľa proroctva náš totiž počas vlády „čierneho pápeža“ čakajú naozaj nepríjemné veci: veľké prenasledovanie katolíckej cirkvi, skaza Ríma a pribudne aj obrovské množstvo prírodných katastrof. A aby toho nebolo málo, kardinál z Ghany sa navyše volá tak, ako úplne prvý pápež, teda Peter. A rovnako sa má – opäť podľa proroctva – volať aj posledný pápež v dejinách.
Vzdelaný a jazykovo zdatný
Zdá sa však, že kardinál z Ghany si z podobných katastrofických predpovedí nič nerobí a venuje sa skôr serióznemu štúdiu jazykov a teológie ako tomu, s čím ho niektorí konšpirátori spájajú. Peter Turkson okrem rodného afrického nárečia ovláda angličtinu, francúzštinu, taliančinu, nemčinu, hebrejčinu, latinčinu a gréčtinu. Má doktorát z teológie, vymenovali ho za prezidenta Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj a tiež za kancelára Pápežskej akadémie vied a Pápežskej akadémie sociálnych vied. Bol ocenený za angažovanosť a aktivity Svätej stolice v oblasti ochrany ľudských práv a boja proti obchodovaniu s ľuďmi.
Prvý alebo druhý?
Írsky kňaz Malachiáš mal vraj približne pred tisíc rokmi zjavenie, ktoré opísal a odovzdal predstaveným do Vatikánu. Keď si ho prečítali, zistili, že opisuje 112 pápežov a dianie počas ich panovania, až do údajného konca sveta. Samozrejme, ako prvé po zverejnení tohto proroctva sa stalo, že sa okamžite začali počítať jednotliví pápeži. A výpočet naznačuje, že Ján Pavol II. bol pápežom číslo 110, Benedikt číslo 111 a pápežovi Františkovi sa ušla 112. Čudujete sa teda, že niektorí ľudia sa obávajú toho, kto sa vraj stane nasledujúcim – a teda aj posledným pápežom? Môžeme vás však predsa len upokojiť. Ak by ho aj zvolili, kardinál Turkson by zrejme nebol prvým pápežom čiernej pleti. Podľa legiend a tradície ho totiž niekto predbehol – Gelázius I. z Alžírska, ktorý bol pápežom v rokoch 492 až 496.
Proroctvo svätého Malachiáša
„Počas posledného prenasledovania Svätej rímskej cirkvi bude Peter Rímsky pásť svoje ovce uprostred mnohých súžení, a keď sa tieto veci skončia, mesto siedmich pahorkov bude zničené a strašný sudca bude súdiť svoj ľud.“
Kardinál Pondelok
Jeho africké meno Kodwo znamená v jeho materinskom jazyku „Pondelok“. Podľa miestnej tradície je totiž každé dieťa pomenované podľa dňa v týždni, v ktorom sa narodilo. Pretože v rodine bolo desať detí a je len sedem dní v týždni, sú dve z detí nazvané „Piatok“ a tri „Nedeľa“. Kardinál je jediný narodený v pondelok.
Zdroj foto: foto anc