Vesmír sa rozpadá: Koniec príde rýchlejšie než sme tušili

Vesmír sa rozpadá: Koniec príde rýchlejšie než sme tušili
TAJOMNÉ TELESÁ: Podľa vedcov vo vesmíre najdlhšie pretrvajú biele trpaslíky, objekty, ktoré vznikajú zánikom hviezd s malou alebo strednou hmotnosťou.
(Zdroj: shutterstock)

Ako bude vyzerať úplný koniec vesmíru? A kedy vlastne nastane? Vedci sa týmito otázkami zaoberajú už dlhú dobu. Napriek tomu, že zánik vesmíru podľa ich výpočtov nastane za veľmi dlhú dobu, ukazuje sa, že v pôvodných výpočtoch mali chybu. Zmení to naše chápanie kozmu?

Vesmír sa rozpadá oveľa rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Ukazujú to výpočty vedcov o takzvanom Hawkingovom žiarení. Vypočítali, že posledné hviezdne zvyšky zaniknú približne za 10^78 rokov (jednotka so 78 nulami). To je oveľa skôr ako predtým prezentovaných 10^1100 rokov (jednotka s 1100 nulami).

Biely trpaslík

Výskum experta na čierne diery Heina Falckeho, kvantového fyzika Michaela Wondraka a matematika Waltera van Suijlekoma pracujúcich na Radboud University v Nijmegene v Holandsku ukázal, že koniec vesmíru nastane približne o 10^78 rokov, ak sa vezme do úvahy iba Hawkingovo žiarenie. Toľko trvá, kým sa bieli trpaslíci, najtrvalejšie nebeské telesá, rozpadnú v dôsledku Hawkingovho žiarenia. Predchádzajúce štúdie, ktoré tento efekt nezohľadňovali, stanovili životnosť bielych trpaslíkov na 10^1100 rokov. Hlavný autor Heino Falcke potvrdil: „Definitívny koniec vesmíru teda príde oveľa skôr, ako sa očakávalo, ale našťastie máme dosť času.“

Základom ich výpočtov je reinterpretácia Hawkingovho žiarenia. V roku 1975 fyzik Stephen Hawking predpokladal, že na rozdiel od teórie relativity by častice a žiarenie mohli unikať z čiernej diery. Jedným z dôsledkov tohto tzv. Hawkingovho žiarenia je, že čierna diera sa veľmi pomaly rozpadá na častice a žiarenie. To je v rozpore s teóriou relativity Alberta Einsteina, ktorá hovorí, že čierne diery môžu iba rásť.

Odparia sa

Výskumníci vypočítali, že proces Hawkingovho žiarenia teoreticky platí aj pre iné objekty s gravitačnými poľami. Výpočty ďalej ukázali, že „čas odparovania“ objektu závisí iba od jeho hustoty.

Na prekvapenie výskumníkov trvá rozpad neutrónových hviezd a hviezdnych čiernych dier rovnaký čas: 10^67 rokov. Toto bolo neočakávané, pretože čierne diery majú silnejšie gravitačné pole, ktoré by malo spôsobiť ich rýchlejšie „vyparovanie“.


Zdroj foto: shutterstock

Zaujímavosti

Socialne siete