Zdravé a chutné, no nie bez rizika: Ako sa vyhnúť vážnej nákaze? Nebezpečné čučoriedky

SUPERPOTRAVINA: Čučoriedok sa rozhodne netreba báť, stačí zvýšiť opatrnosť pri ich konzumácii.
(Zdroj: shutterstock)

Na prvý pohľad sú sladké a zdravé. Ak si ich ale nazbierate v lese a poriadne neumyjete, môžete na to doplatiť naozaj vážnymi zdravotnými problémami.

Nikto nepochybuje o tom, že čučoriedky sú mimoriadne zdravé ovocie, patria dokonca medzi superpotraviny. Sú bohaté na antioxidanty, spomaľujú starnutie, znižujú tlak, pomáhajú tráveniu a nemajú s nimi problém ani diabetici. Skrývajú však aj jedno nemilé tajomstvo. Ak si ich nazbierate niekde v lese a zjete bez umytia, môžete sa nakaziť vážnou chorobou - alveolárnou echinokokózou.

Ako sa môžete nakaziť

Na to, aby u vás toto nebezpečné ochorenie vypuklo, stačí jediná bobuľka, na ktorej sa nachádzajú vajíčka pásomnice líščej. Tie sa tam dostanú jednoducho, napríklad z trusu infikovanej líšky. Závažnosť ochorenia spôsobuje aj to, že ak sa nakazíte, celé roky o tom nemusíte nič tušiť, ale vo vašom organizme larvy napádajú pečeň a iné vnútorné orgány. Podľa odborníkov sa proces tohto ochorenia podobá zhubnému nádoru, ktorý sa pomocou metastáz šíri do iných orgánov. Desivé je, že až 90 percent neliečených alebo nedostatočne liečených pacientov v priebehu 10 -15 rokov od stanovenia diagnózy zomiera.

Vzniklo špecializované pracovisko

Slováci si začali lepšie všímať, že sa niečo deje, asi pred 25 rokmi, kedy sa objavili prví infikovaní ľudia. Dnes ich je už oveľa viac, čo viedlo k tomu, že vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici vzniklo v apríli špecializované pracovisko. „Pribúdajú pokročilé štádia alveolárnej echinokokózy u veľmi mladých ľudí, čo nás núti prinášať nové chirurgické postupy, ktorými by sme im vedeli pomôcť,“ povedal MUDr. Martin Sirotňák, vedúci lekár tohto centra. „Za obdobie posledných rokov sme vyšetrili takmer 250 pacientov s podozrením na toto ochorenie. U 130  pacientov bolo ochorenie aj potvrdené,“ dodal.

NOVÉ PRACOVISKO: Závažnosť nákazy alveolárnou echinokokózou slovenskí lekári nepodceňujú.
NOVÉ PRACOVISKO: Závažnosť nákazy alveolárnou echinokokózou slovenskí lekári nepodceňujú.
(Zdroj: shutterstock)

Účinná ochrana

Lekári aj parazitológovia pripomínajú, že echinokokóza sa neprenáša z človeka na človeka. Najlepšou prevenciou je teda poriadne umývanie ovocia z voľnej prírody. To rapídne zníži počet mikróbov, ktoré sa môžu dostať do ľudského tela.


Zdroj foto: shutterstock

Zdravie

Socialne siete