Jozef Golonka (87) otvorene o situácii v slovenskom hokeji: Na striedačke sa ešte nikto nenaučil hrať

JOZEF GOLONKA: Bývalý slovenský hokejista (útočník) a tréner.
(Zdroj: anc)

Žiletka, rebel s číslom 9, typ športového vodcu, excelentný strelec a veľký bojovník. Jozef Golonka (87), fenomenálny hokejista, ktorý prilákal na štadión množstvo fanúšikov, v rozhovore pre Nový Čas Nedeľa otvorene prehovoril o situácii v slovenskom hokeji a o šanciach našich hokejistov uspieť na majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku.

Aké máte očakávania od slovenských hráčov?
Neočakávam nič. Čo môžem očakávať, keď tam hrá Francúzsko? Tí nech pijú božolé. Ja som nikdy žiadne prognózny nerobil a ani ich robiť nebudem. Pretože sa musím na rovinu opýtať: Keď už hovoríme o majstrovstvách sveta – naša Zem je guľatá a na tej guľatej Zemi existujú nielen Kanada, Švédsko či Slovensko, ale aj Austrália, aj Grónsko... Keď chceme hovoriť o majstrovstvách sveta v hokeji, tak musíme povedať, kde sa hrá hokej, a všetky mužstvá, ktoré postúpia do najvyššej svetovej kategórie, majú mať prístup na majstrovstvá sveta bez politických vplyvov. Pretože to nie sú majstrovstvá sveta, keď z politických dôvodov vyradíme mužstvá ako Bielorusko a Rusko.

Takže podľa vás by mali hrať na majstrovstvách aj hráči týchto krajín?
Som apolitický človek, v prvom rade som vždy reprezentoval. Všetky ocenenia, ktoré som získal – od medailí, titulov, siení slávy – to všetko patrí v prvom rade mojej rodine a mojim fanúšikom, ktorí ma podporovali, nie mne osobne. Tak isto je to aj so svetovým šampionátom. Keď sa niečo uhrá, tak to uhrá Slovensko a neuhrá to jeden alebo dvaja hráči. Ale príležitosť hrať má dostať každý. Keď v NHL môžu hrať hráči z Ruska, keď ruský hráč Ovečkin porazí najslávnejšieho Kanaďana Wayna Gretzkeho, ktorý bol pre mňa vzorom, a prekoná jeho rekordy, tak sa pýtam: Ako je možné, že Ovečkin môže hrať v NHL, a na majstrovstvách sveta nie? Sú iné politické dôvody? Vychádzam z jedného – toto nie sú majstrovstvá sveta, to sa zúčastňujú svetového šampionátu mužstvá, ktoré postúpili do prvej skupiny, do ktorej jednoznačne patria aj silnejšie mužstvá, ako sú v tejto skupine.

A my tu budeme vychvaľovať hráčov, ktorí hrajú proti druhej alebo tretej kategórii?
Čo konkrétne tým myslíte?
Keď chceme hovoriť o majstrovstvách sveta, bolo by to fér vtedy, keby súťažili medzi sebou najlepší hráči jednotlivých národností, ktorí by sa kvalifikovali na tieto majstrovstvá. Nie tí, čo vypadli v NHL a chcú si predĺžiť sezónu. Ale pri tejto situácii, ktorá vládne v hokeji, to asi nie je možné. Pozrime sa na naše úspechy za posledných dvadsať rokov, pozrime sa na úspech na olympiáde v Pekingu, kde sa prvýkrát ignorovala olympiáda – to si treba povedať na rovinu, ignorovali sa majstrovstvá sveta zo strany Kanady a Ameriky a niektorých členov, ktorí sa nezúčastnili na MS v roku 2002 vo Švédsku... V Göteborgu sme sa stali majstrami sveta, ale s akými súpermi?! Lebo také Francúzsko, Rakúsko, Taliansko, Lotyšsko, Japonsko... – prosím vás, čo sú to za hokejové mužstvá?! My sme z toho urobili veľkú senzáciu. Poviem to na rovinu – namiesto toho, aby sme pracovali ďalej na vývoji slovenského hokeja, vyše dvadsať rokov sa tu vychvaľujeme, že sme dosiahli titul majstra sveta.

Nuž, bolo to prvý raz v histórii a história si pamätá víťazov.
Prepáčte, neviem, či som niekedy v živote hral proti Francúzom... Pritom mám dve olympijské medaily, šesť medailí z majstrovstiev sveta a dvakrát sme sa nezúčastnili z politických dôvodov. V roku 1962 sme mali najsilnejšie mužstvo v histórii museli sme na povel Sovietskeho zväzu bojkotovať majstrovstvá sveta v USA preto, že hráči NDR nedostali víza. Tak sme nemohli cestovať do USA a získať titul majstra sveta. Pritom v tom roku sme na turnaji v Colorade porazili všetkých súperov. Druhý raz som o zlato prišiel v roku 1969, keď nám zobrali majstrovstvá sveta v Prahe a presunuli ich do Štokholmu. Boli sme jasní favoriti, doma by sme súperov rozdrvili. Majstrami sveta sa vtedy stali Rusi, pričom ich mužstvo sme na turnaji dvakrát porazili. My sme skončili tretí za Švédskom. Obrali nás o majstrovský titul, pretože poľský rozhodca Kompala, ktorý bol emigrant, vtedy uznal gól, ktorý nemal, a neuznal môj regulárny gól, ktorý by znamenal titul majstra sveta.

Aký máte názor na to, že nás neprídu podporiť hráči z NHL? Na turnaji sa nezúčastní ani početná enkláva hokejistov z českej extraligy.
Účasť postupne odriekli všetci, ktorí v aktuálnej sezóne v profilige odohrali viac ako päť zápasov. Kde sú hráči typu Pálfy, Liba, Višňovský, ktorí hrali v NHL? Kde sú tí, ktorí emigrovali a ktorých oslavujeme? Tí tu dnes môžu do hokeja hovoriť viac než my, čo sme zostali doma a čo sme sa tu snažili udržať slovenský hokej na nejakej úrovni. Pýtam sa – kam potom kráča budúcnosť nášho hokeja?

Podľa vás kam?
Na to nemám odpoveď. Pretože my, ktorí sme v tom období robili trénerov, sme museli mať ukončenú fakultu telesnej výchovy, museli sme byť športovo vzdelaní, museli sme vedieť, čo je masáž, dešifrovať krvné testy, rozumieť tréningovým procesom, koľko zaťaženia znesie hráč... atď. Bez toho sme nemohli trénovať ani v zahraničí, ani doma. A dnes môže trénovať, kto chce, a máme tu príliv trénerov, ktorých nechcem hodnotiť, lebo na to nemám právo. Na druhej strane, vezmime si napríklad extraligový zápas Košice – Nitra, góly dávajú zahraniční hráči! Kde sú naši hráči? Keď naši hráči nebudú hrať, nebudú mať prax. Keď nebudeš robiť v pekárni, nemôžeš piecť chlieb. Keď kúpim niekomu klavír, najprv sa na ňom musí naučiť hrať a až potom môže zahrať symfóniu. Tak je to aj v športe. Na striedačke sa ešte nikto nenaučil hrať.

Čo je problém nášho súčasného hokeja?
Odišli zásady, ktoré mal hokejový zväz. Po prvé, ako som už spomínal, tréneri musia mať vzdelanie, bez toho nemôžu trénovať. Po druhé, mali by sme obmedziť zahraničných hráčov. Nemci sa veľmi rýchlo spamätali, keď vo vtedajšom Západnom Nemecku začali budovať západonemecké mužstvo. Dnes je najlepší strelec v NHL nemecký hokejový útočník Leon Draisaitl, kedysi som hral proti jeho otcovi. Kedy by sa do NHL dostal nemecký obranca Uwe Krupp, ktorého som ako tréner vytiahol v sedemnástich rokoch v Kolíne nad Rýnom a stal sa prvým reprezentantom Nemecka v NHL? Takže to vidím takto – dať možnosť vlastným hráčom, a nie že tu budeme kupovať vyslúžilcov, ktorí prídu a budú hrať len preto, že ten klub chce mať okamžite výsledok, ale nie preto, čo chceme dosiahnuť v budúcnosti. Výsledok sa nedá urobiť za jeden rok, to je dlhotrvajúca záležitosť. Musíme sa rozhodnúť, či budeme na úrovni Francúzska, Lotyšska a budeme bojovať na hranici, alebo chceme vybudovať hráčov, ktorí budú pôsobiť v NHL, vrátia sa domov, budú odovzdávať skúsenosti novým mladým hráčom, ktorí budú budovať novú hokejovú generáciu. Zhrniem to – naši hráči doma nedostávajú príležitosť hrať.

V hokeji sa točia veľké peniaze. Platí, že kto má peniaze, ten sa dostane na ľad?
Poviem to inak – dnes máme otvorenú cestu do zahraničia. Mnohí rodičia si povedia, že prečo by mali investovať do klubu peniaze, radšej si zaplatia za svojho syna sami a pošlú ho do zahraničných klubov. To, že máme mladých hráčov v NHL, nie je zásluha slovenských trénerov, tí ich naučili korčuľovať, strieľať, ale aby sa dostali hore, to museli zabezpečiť rodičia. Niektorí hráči sa potom vrátia domov, stanú sa manažérmi a chcú predávať iných hráčov. Nahovoria rodičov, dajú si podpísať zmluvy a už s nimi disponujú, už s nimi manipulujú...

Je to kšeftovanie s hráčmi?
Áno, je. Myslím si, že každý jeden, ktorý by chcel predávať hráčov do zahraničia, mal by mať licenciu. A tú by mu mal niekto vystaviť. Ale kto mu ju tu vystaví, keď kluby sú platení sponzormi? Kluby si zháňajú svoje peniaze a kluby chcú rozhodovať o slovenskom hokeji. Pritom na hokej príde 1500 ľudí... Však si pozrite ten úbytok fanúšikov! My nemôžeme klamať ľudí, že povieme, že na hokeji na Slovane je napríklad 4500 ľudí len preto, že je predaných 4500 permanentiek. Ale reálne príde na zápas 1500 ľudí! Prečo klameme, že máme fantastické výsledky, keď porazíme Francúzsko? Však to je naša povinnosť poraziť Francúzov!

ZOH V GRENOBLI 1968: Golonkova radosť zo štvrtého gólu do sovietskej siete, v pozadí sklamaný obranca tímu ZSSR Ragulin.
ZOH V GRENOBLI 1968: Golonkova radosť zo štvrtého gólu do sovietskej siete, v pozadí sklamaný obranca tímu ZSSR Ragulin.
(Zdroj: asošm)

Výsledky robia nielen hráči, ale tréneri. Ako sme na tom v tomto smere?
O tomto rozhodujú kluby. Tie rozhodujú o tom, čo bude ďalej. Nitra ide svojím smerom, Košice idú svojím smerom, do Slovana ide nový kanadský tréner... Prečo sme odstavili našich trénerov? Pýtam sa – kde sú naši tréneri? Kde sú naši hráči? Kluby nakúpili starých zahraničných hráčov, veď tu už nejde o hokej, ale o peniaze. Pamätáte sa na tie nápisy, keď k nám prišiel kanadský tréner Glen Hanlon? Od apríla 2010 do mája 2011 pôsobil vo funkcii hlavného trénera reprezentácie slovenského národného hokejového mužstva. Vtedy sa ma pýtali, že čo si myslím o Hanlonovi. Hovorím, že prepáčte mi, ja poznám Chemlon Humenné, ale Hanlona nepoznám. To som povedal do novín – a to bol vrchol! Nemôžeme tu robiť hviezdu z niekoho, koho nikto nepozná! Predsa tréner národného mužstva musí byť skutočná hokejová hviezda!

Slovenský tím povedie na majstrovstvách Vladimír Országh, keďže reprezentačný tréner Craig Ramsay sa zotavuje zo zdravotných problémov. Pozdvihol podľa vás Kanaďan Ramsay slovenský hokej?
Ja sa k tomu nevyjadrujem, však on ani nevie, kto je Golonka. Veď keď som došiel do VIP-ky na hokej, ani netušil, kto som. Keď som prišiel do Nemecka, a nevedel by som, kto je Udo Kissling alebo Erich Kühnhackl, legendy nemeckého hokeja, tak viete koľko som tam? Štyri dni aj s cestou. S opečiatkovaným pasom ma pošlú domov. Ja som ich s úctou pozdravil ako tréner, ktorý prišiel z chudobného Československa zarobiť si peniaze, hoci som mal dve vysoké školy.

Ktorí hráči podľa vás najviac preslávili slovenský hokej v minulosti?
Ja som začal hrať v mužstve, v ktorom bol Ladislav Horský, jeden z najväčších teoretikov v histórii. Prednášal spolu s Anatolijom Tarasovom, považovaným za otca ruského hokeja v kanadskom Ontáriu pred tisíckou trénerov o tréningových metódach v Rusku a na Slovensku. Laco Horský bol jeden z najväčších odborníkov, hrali sme spolu v útoku. Musím spomenúť Emila Fábryho, ktorý bol prokurátorom, potom tam bol Ján Starší, Jozef Čapla... Slovan Bratislava bolo mužstvo inteligentov. Nebol tam ani jeden, ktorý nemal maturitu, z toho aspoň piati vysokoškolsky vzdelaní. Neskôr prišiel do Slovana odchovanec Popradu Irenej Pažitný, Milan Grandtner, Július Černický, Pavol Zábojník, Josef Barta... Vybudovali sme silný Slovan. So vzájomnou úctou, jeden voči druhému.

Golonkové korčule: Hokejista ich daroval Slovenskému olympijskému a športovému múzeu.
Golonkové korčule: Hokejista ich daroval Slovenskému olympijskému a športovému múzeu.
(Zdroj: anc, asošm)

Od roku 1999 ste člen Siene slávy IIHF, dostali ste sa do Siene slávy slovenského hokeja (2002), Siene slávy nemeckého hokeja (2004) a Siene slávy českého hokeja (2010). Čo musí hokejista dosiahnuť, aby sa tam dostal?
Kedysi, keď sa hokejista dostal do siene slávy, museli o tom rozhodnúť viacerí odborníci. Bolo nás viac, ktorí rozhodovali, či si dotyčný hráč zaslúži byť v sieni slávy. Dnes o tom u nás rozhoduje jeden človek, ktorý má na to licenciu, pričom to nie je hokejista. Ako toto môže byť? Ako môžem ísť pretekať na formuly 1 len pre to, že si kúpim formulu 1? Nemôžem, tam musíš prejsť sitom.

Má slovenský hokej šancu preraziť vo svetovom meradle v najbližších rokoch?
Šport na Slovensku potrebuje jasné vedenie hokejového zväzu, potrebuje generálneho manažéra – žiadneho fanúšika hokeja, trénera, bývalého hráča – potrebuje tam byť človek, ktorý má manažérske skúsenosti, pretože narába s miliónmi. Každý jeden hráč, ktorý ide do NHL, má svoju hodnotu, obchoduje sa s ním. Vrátnik nemôže dirigovať firmu. Musia prísť obmedzenia, aby naše talenty neboli zatlačené do ľadu a sedeli na striedačke a ohrievali lavičku a kanadskí hráči tu hrajú len preto, aby boli ukojení traja-štyria funkcionári, ktorí zohnali nejaké sponzorské peniaze, aby ten klub existoval. Ďalšia vec je robiť propagáciu. Máme tu piatich majstrov sveta, o ktorých sa nikto nezmienil, že vôbec hrali hokej, ktorí majú štátne vyznamenanie. Zásadná vec je, že každý zahraničný tréner, ktorý k nám príde, by sa mal do určitého termínu naučiť komunikovať s našimi hráčmi v slovenčine. Sme na Slovensku a slovenský hokejista nemusí vedieť povinne anglicky. Komunikácia na striedačke je najdôležitejší moment celého diania. Na striedačke predsa nemôžu byť dvaja prekladatelia ako náhradní tréneri. Veď to je výsmech. Trénera národného mužstva má voliť trénerská rada, ktorá je zložená z bývalých vynikajúcich hokejistov, ktorí sú odosobnení od toho, z ktorého klubu pochádzajú, komu sú čo zaviazaní a podobne. Všetky zmluvy, ktoré pôjdu z dorastu, keď platí štát dorastenecké mužstvá, tak títo ľudia musia podpísať, že v prvom rade budú podliehať hokejovému zväzu, a potom môžu manažéri s licenciou požiadať hokejový zväz, aby s tým hráčom mohli manipulovať a mohli ich predávať. To nie je spiatočnícke. Až keď v hokeji budú platiť tieto pravidlá, máme šancu preraziť.

Golonka bol na ľade obávaným súperom.
Golonka bol na ľade obávaným súperom.
(Zdroj: asošm)

Sledujete hokejové majstrovské zápasy?
Sledujem, ale už sa nevyslovujem k zápasom. Na mudrovanie sú tu iní. Znechutilo ma vyhlásenie bývalého hokejistu. Tento človek, ktorý nestrelil ani jeden gól v NHL, sa vyjadril, že konečne sa skončila éra Golonku, Šuplera, Filca a Pokoviča. Moja éra sa neskončila, moja éra pôjde ďalej! O týchto ľuďoch sa má hovoriť v slovenskom hokeji s veľkou úctou... Niektorí už zabudli, kto bol Vinco Lukáč, aký to bol strelec, zabudli, že Žigmund Pálfy bol jeden z najlepších strelcov v NHL, zabudli, že jeden z najlepších technikov bol Igor Liba... Koľkokrát ich dnes spomenú? Mal som možnosť hrať s takými velikánmi, ako bol Vladimír Zábrodský či Laco Horský. Žiaľ, dnes sa tlačia ľuďom do hlavy esá, ktoré ešte nie sú esami. Robíme velikánov z hráčov, ktorí ešte nič nedokázali. Zakiaľ bude tento systém, tak sa neprebojujú tí mladí hráči do toho, aby boli červenými esami.

 

MAREC 2025: Golonka tesne po operácii bedrového kĺbu, dnes už chodí bez opory.
MAREC 2025: Golonka tesne po operácii bedrového kĺbu, dnes už chodí bez opory.
(Zdroj: anc)

Pred dvoma mesiacmi ste podstúpili operáciu, výmenu bedrového kĺbu. Ako sa dnes cítite?
Som v poriadku, cítim sa dobre. Chodím, hoci keď idem do mierneho kopca, tak sa zadýcham, predsa len, sú to len dva mesiace po zákroku. Šoférujem, chodím nakupovať, stretávam sa s ľuďmi. Hoci tesne po operácii to so mnou vyzeralo zle. Dostal som neskutočné bolesti, reval som od bolesti, že chcem zomrieť. Zdravotníci sa obávali, že sa niečo stalo s operovaným kĺbom, no ukázalo sa, že mi vyskočila platnička. Našťastie po infúziách sa to upokojilo a rehabilitácia šla podľa plánu. Dovolím si tvrdiť, že k uzdraveniu mi pomohlo aj mentálne nastavenie. Počas svojho života som utŕžil mnoho zranení, na tele mám vyše tristo štichov. Na život som sa pozeral vždy optimisticky, vážim si ľudí – bezdomovca aj milionára. Ku každému sa správam slušne. Ale keď som bol na ľade, slušnosť prestala byť slušnosťou, tam môže byť aj brat v súperovom drese – tak amenmária! Striktne som dodržiaval odporúčania zdravotníkov. Naši lekári ma niekoľkokrát za život dostali na ľad, aj vtedy, keď ma už mnohí odpísali, že hokej viac hrať nebudem. Preto som našim lekárom vďačný.


Zdroj foto: anc, asošm, ajg

Šport

Socialne siete