Veľký talent slovenskej chôdze Petra Kusá (18): Šport je pre mňa prioritou

TALENTOVANÁ: Petra patrí medzi najväčšie nádeje našej atletiky.
(Zdroj: SOŠV)

S atletikou začala v roku 2011, len ako štvorročná. Najprv to bol beh, neskôr Petra Kusá vyskúšala skoro všetky disciplíny. Nakoniec však u nej zvíťazila chôdza, ktorej sa naplno začala venovať, keď mala len 12 rokov. Petra je dnes už členkou Juniorského olympijského tímu a rovnako je aj veľkou nádejou slovenskej atletiky.

V TOMTO ŠPORTE SA NAŠLA: Petra sa začala chôdzi naplno venovať, keď mala 12 rokov.
V TOMTO ŠPORTE SA NAŠLA: Petra sa začala chôdzi naplno venovať, keď mala 12 rokov.
(Zdroj: SOŠV)



V minulosti ste sa venovali aj iným športom, napríklad behu. Prečo napokon zvíťazila chôdza?
Keď som bola menšia, snažila som sa nájsť to pravé pre seba. Atletike sa venujem už od svojich štyroch rokov, vyskúšala som väčšinu atletických disciplín, jedno obdobie som sa však venovala aj gymnastike a tenisu. Keď som mala 12, musela som si vybrať, čomu sa budem naplno venovať, a vybrala som si práve chôdzu hlavne z toho dôvodu, že práve pri atletickej chôdzi som mala najväčšie predpoklady na úspech. Chôdza ma očarila najmä tým, že to bolo niečo iné, zaujímavé.

Čo pre vás znamená nominácia do Juniorského olympijského tímu?
Nomináciu si veľmi vážim, ešte pred rokom by mi ani nenapadlo, že môžem byť nominovaná medzi najlepších mládežníckych športovcov na Slovensku.

Máte len 18 rokov, máte popri športe čas na nejaké typické tínedžerské aktivity?
Šport je pre mňa prioritou, no cením si každú chvíľu strávenú s kamarátmi. Vo väčšine sa to dá kombinovať, lebo s tými najbližšími kamarátmi ma spája práve atletika.

Ako prebieha váš typický deň? Ako dlho sa venujete tréningu, čomu konkrétne?
Môj bežný deň sa dá rozdeliť na dva typy, keď som na sústredení a keď som doma. Na sústredení sa zameriavame najmä na objem a kvalitu tréningov, trénujem tam dvojfázovo, čo znamená, že mám dva tréningy za deň. Okrem tréningov už len oddychujem a regenerujem. Keď som doma, je to trošku chaotickejšie. Ráno idem do školy, po škole, pokiaľ stíham, idem domov, väčšinou sa však zo školy presúvam na štadión, kde trénujem. Tréning mi väčšinou trvá 1 až 2 hodiny a počas týždňa trénujem rýchlosť, vytrvalosť aj všeobecnú vytrvalosť, ktorá pomáha pri regenerácii. Po tréningu sa presúvam domov a pocelom dni sa rada poriadne najem a idem spať. Ak treba, po tréningu sa ešte venujem škole, aby som bola pripravená na ďalší, podobne chaotický deň. Dvakrát do týždňa ešte absolvujem masáž a jedenkrát fyzioterapiu. 

Čo predstavuje príprava športovca na významné preteky? Máte nejakú špeciálnu diétu?
Príprava pred vrcholným podujatím spočíva najmä z kombinácie sústredení (prípravné a vysokohorské), kde potrebujem čo najviac natrénovať. Ohľadom stravy, nemám špeciálne upravený jedálniček, ale vo všeobecnosti sa vyhýbam vyprážaným a kysnutým jedlám, sladeným nápojom a v čase pred pretekmi aj mliečnym výrobkom, „nezdravému cukru“ a pečivu. 

NA STUPIENKOCH VÍŤAZOV: Mladá Slovenka nás vo svete výborne reprezentuje.
NA STUPIENKOCH VÍŤAZOV: Mladá Slovenka nás vo svete výborne reprezentuje.
(Zdroj: SOŠV)

Čakajú vás ME do 20 rokov vo Fínsku. Ako sa pripravujete, aké sú vaše očakávania?
Doteraz som absolvovala 6 dvojtýždňových tréningových cyklov na sústredení, ktoré kombinujem s oddychovejším tréningovým obdobím doma. Ešte máme naplánované 2 sústredenia, ktoré budú kľúčové v príprave na ME. Myslím si, že ak všetko vyjde podľa plánov, môžem vo Fínsku útočiť na veľmi dobré umiestnenie aj čas.

Máte nejaký športový vzor?
Konkrétny vzor nemám, obdivujem každého, kto robí to, čo ho baví, a ešte viac, keď má aj výborné výsledky. Baví ma sledovať progres ostatných a tešiť sa spolu s nimi aj z ich úspechov.


Aký je váš najtajnejší športový sen?

Mojím veľkým cieľom bolo získať medailu na vrcholnom podujatí, čo sa mi už podarilo, takže momentálne sa chcem nechať prekvapiť a zistiť, čo sa mi ešte na mojej športovej ceste podarí dosiahnuť.
 


Zdroj foto: SOŠV

Šport

Socialne siete