Legendárny hádzanársky tréner Tomáš Kuťka (75) o boji s rakovinou, o rodine, športe aj politike: Kto chce zmeniť veci k lepšiemu, nech začne od seba

TOMÁŠ KUŤKA: Je slovenskou hádzanárskou a trénerskou legendou.
(Zdroj: archív T. Kuťka, Profimedia, Ľ. Souček/SOŠV, Ľuboš Herodek, ancn)

Keď sa na Slovensku povie slovo „hádzaná“, hneď ďalšie slovo alebo meno bude určite Tomáš Kuťka (75). Legendárny tréner, ktorého manželkou je nemenej známa Jana Kuťková (72), bývalá najlepšia hádzanárka Československa. S „Kuťasom,“ ako ho volajú kamaráti a fanúšikovia, sme sa porozprávali o tom, ako zvládol boj s rakovinou, ako sa mu vydarili deti a vnuci, ako aj po 52 rokoch stále miluje svoju ženu, a o tom, že aj napriek tomu, ako to niektoré celebrity preháňajú s politickým aktivizmom, on viac verí zdravému rozumu ako prázdnym slovám.

O knihe 
V máji budeme krstiť moju knihu „Rakovina ako z Tarantina“. Som spoluautorom viacerých kníh, ale toto bude moja autorská prvotina. Nebude len o mojej chorobe, ale aj o živote, názoroch, zážitkoch. Priaznivci hádzanej v nej nájdu aj zaujímavosti a dnes už historické fakty. Kniha bude aj mojou úprimnou poklonou všetkým lekárom. V názve netreba hľadať senzáciu – Quentin Tarantino často šokuje diváka i čitateľa náhlymi, niekedy brutálnymi zmenami. V knihe o toto nepôjde, skôr len o typický, „tarantinovský“ uhol pohľadu na veci a javy. Tento zorný uhol mám rád najmä preto, že som nikdy nebol človek „stádovitého“ typu, rovnako ako slávny režisér... 
 

KNIHA O BOJI S CHOROBOU: Nedávno ju slávnostne pokrstil.
KNIHA O BOJI S CHOROBOU: Nedávno ju slávnostne pokrstil.
(Zdroj: archív T. Kuťka, Profimedia, Ľ. Souček/SOŠV, Ľuboš Herodek, ancn)

O chorobe 
Na časy kovidového šialenstva u nás nik nespomína rád. Ja som sa však paradoxne „vďaka“ tomuto vírusu dozvedel, že mám rakovinu hrubého čreva. Píšem o tom v mojej knihe, teraz to trochu skrátim – vyoperovali mi dva zhubné nádory, jeden veľký ako tenisová a ten druhý ako pingpongová loptička a tridsaťtri centimetrov hrubého čreva. Ten väčší bol tesne pri análnom otvore, takže som bol rád, že sa to podarilo urobiť bez vývodu, v takýchto prípadoch úplne bežného. Absolvoval som osem sérií chemoterapie a dvadsaťšesť ožarovaní panvového dna. Zažil som pritom aj nádherné chvíle empatie, súdržnosti a solidarity, ktorá vládne azda len medzi onkologickými pacientmi. Veľmi si vážim aj môjho skvelého onkológa MUDr. Maroša Fremala, bol jeden z tých lekárov, ktorí aj v čase najväčšej paniky poskytovali všetkým pacientom maximálnu starostlivosť, napriek vtedy proklamovanému mýtu, že kovid je „prvý“ a rakovina až niekde za ním.


S MANŽELKOU JANOU A S GYMNASTICKOU LEGENDOU VĚROU ČÁSLAVSKOU († 74): Stretli sa na kongrese Fair play, ktorý organizoval MOV v Prahe.
S MANŽELKOU JANOU A S GYMNASTICKOU LEGENDOU VĚROU ČÁSLAVSKOU († 74): Stretli sa na kongrese Fair play, ktorý organizoval MOV v Prahe.
(Zdroj: archív T. Kuťka, Profimedia, Ľ. Souček/SOŠV, Ľuboš Herodek, ancn)

O manželke 
Moja manželka Jana je žena, aké sa dnes už nerodia. Porekadlo o ženách „do koča i do voza“ musel vymyslieť niekto, kto ju poznal, možno niekedy v minulom živote. Úprimne priznám, nebol som vždy ideálnym manželom, ako otec a dedo mám dozaista lepšiu povesť. Boli aj také časy, na ktoré nie som práve hrdý, a veľmi si vážim, že napriek nim stojí Jana po mojom boku – už päťdesiatdva rokov. Ani keby som sa dožil stovky, už asi všetko neodčiním, ale už dlho sa o to pokúšam. Jana bola vicemajsterkou sveta v hádzanej a dodnes ešte učí na ZŠ Nejedlého v Dúbravke. Je veľmi inšpiratívnym vzorom nielen pre svojich žiakov. 

JANA KUŤKOVÁ: Patrila medzi naše najlepšie hádzanárky.
JANA KUŤKOVÁ: Patrila medzi naše najlepšie hádzanárky.
(Zdroj: archív T. Kuťka, Profimedia, Ľ. Souček/SOŠV, Ľuboš Herodek, ancn)

O deťoch a vnukoch 
Máme s Janou tri vydarené deti a päť veľmi šikovných vnukov. S chválou sa musím ale mierniť, aby som neskončil ako biblická Nioba. Najstaršia dcéra Petra Ázacis je rozhlasovou i televíznou moderátorkou a športovou komentátorkou. Vyštudovala špeciálnu pedagogiku, hrala prvú ligu v hádzanej a bola aj v akademickom výbere Slovenska. Druhá dcéra Marcela Martanovičová bola reprezentantka a trojnásobná majsterka republiky v hádzanej, pracuje na Katedre genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Syn Tomáš sa nám narodil, keď mala Petra už 18 a Macka 15 rokov. Od malička bol veľmi živý a pohybovo nadaný. Bol juniorským majstrom sveta v akrobatickom rokenrole a učí telocvik na gymnáziu v bratislavskej Dúbravke. Peťka má dvoch synov – Janisa a Karlisa a Macka troch – Martina, Marcela a Nikolu. Všetci piati vnuci hrajú basketbal a všetci sú výrazné individuality. Karlis hráva za kadetskú reprezentáciu Slovenska. Aj obaja moji zaťovia boli vrcholoví športovci. Janis Ázacis bol lotyšský basketbalový reprezentant a Martin Martanovič slovenský hádzanársky reprezentant. 

TAKTO HO POZNÁME: Legendárny tréner prežíval naplno každý zápas.
TAKTO HO POZNÁME: Legendárny tréner prežíval naplno každý zápas.
(Zdroj: archív T. Kuťka, Profimedia, Ľ. Souček/SOŠV, Ľuboš Herodek, ancn)

O kariére 
Mojím prvým družstvom bola volejbalová prípravka Slávie Pedagóg v rodnej Nitre. Prvým hádzanárskym celkom boli dorastenky Družstevníka Zbehy a odvtedy som odtrénoval v hádzanej plných štyridsaťšesť sezón. Som jediným trénerom, ktorý bol majstrom, vicemajstrom i víťazom národného pohára v Československu, samostatnej Slovenskej i Českej republike a to sa už nikomu nepodarí. Bol som prvým Slovákom v hádzanárskej bundeslige a zatiaľ jediným, ktorý viedol tri bundesligové družstvá – TV Mainzlar, FHC Frankfurt a Borussiu Dortmund. Borussiu som vytiahol z pásma zostupu na tretie miesto a hral som s ňou Final Four Nemeckého pohára, poľského majstra Lublin som viedol v hlavnej časti Ligy majstrov a so Štartom Bratislava sme sa prebojovali až do finále Pohára EHF. Trénoval som v Nemecku, Rakúsku, Poľsku i v Čechách. Trénoval som majsterky i vicemajsterky sveta, aj olympijskú víťazku. V družstvách, ktoré som viedol, hrali hráčky z dvadsiatich šiestich krajín. Na úrovni reprezentácie som počas sedemnástich rokov viedol päť reprezentačných družstiev – juniorky Československa, juniorky Českej republiky, ženy Československa, ženy Slovenska i akademičky Slovenska. S reprezentáciami som dvakrát postúpil na MS, raz na ME. S juniorkami ČSSR sme získali 5. miesto na MS, s juniorkami Česka sme boli siedmi na ME a s akademičkami Slovenska sme na MS vo Francúzsku získali bronzové medaily. Som rekordérom troch turnajov – prestížny turnaj v Chebe som trikrát vyhral, dvakrát som skončil s družstvom druhý a dvakrát tretí, Pohár mieru v Olomouci som vyhral šesťkrát so šiestimi rôznymi družstvami a Slovakia Cup som vyhral trikrát. Cením si, že prvenstvá v Chebe i na Slovakia Cupe som dosiahol s reprezentáciou Slovenska. Škoda, že k postupu na MS nám vtedy chýbal jeden gól! 

 

SPOMIENKA NA ZÁPAS HERCOV S NOVINÁRMI V NITRE V R.1979: Zľava herci J.Greššo, J. Dóczy a M. Slovák a novinári Š. Supek, M. Takáč a tréner T. Kuťka.
SPOMIENKA NA ZÁPAS HERCOV S NOVINÁRMI V NITRE V R.1979: Zľava herci J.Greššo, J. Dóczy a M. Slovák a novinári Š. Supek, M. Takáč a tréner T. Kuťka.
(Zdroj: archív T. Kuťka, Profimedia, Ľ. Souček/SOŠV, Ľuboš Herodek, ancn)


O súčasnom slovenskom športe 
Šport a kultúra boli vždy vnímané ako fenomény spoločenskej nadstavby, ktorej základňu tvorila predovšetkým ekonomika. Ťažko čakať vysokú úroveň nadstavby, keď základňa pokrivkáva. Dalo by sa o tom hovoriť dlho, ale toľko priestoru v tomto článku nemáme. Takže len stručne – mládež je dlhodobo pohybovo zanedbaná, šport je finančne poddimenzovaný, najtalentovanejší športovci odchádzajú do zahraničia, o sponzoringu ťažko hovoriť v krajine montážnych hál, odkiaľ všetok zisk odchádza tiež do zahraničia, na športe stále parazituje množstvo ľudí, ktorí mu neprinášajú žiaden úžitok, naopak, len ho vyciciavajú, kompetenčne je zatiaľ dosť nejasný vzťah medzi SOŠV a novým ministerstvom športu, takže je úplne jedno, či na jeho čele stojí všetkými rešpektovaný olympionik alebo báčik z Chochoľova. Za týchto okolností zachraňuje akú-takú reputáciu slovenského športu v médiách len kvalitný marketing, ktorý síce nemôže nahradiť hodnotné športové výkony, ale v spoločnosti, ktorej viac záleží na tom, ako veci „zvonku“ vyzerajú, než na tom, aké v skutočnosti sú, hrá marketing nesmierne dôležitú úlohu. A komu najviac fandím? Všetkým našim. Dlho boli pre mňa najväčšími ťahákmi Peter Sagan a Petra Vlhová, momentálne asi najviac fandím tenistke Rebecce Šramkovej. 

S KAMARÁTMI: S hercom Oldom Hlaváčkom a s publicistom Petrom Valom sa vždy rád stretne.
S KAMARÁTMI: S hercom Oldom Hlaváčkom a s publicistom Petrom Valom sa vždy rád stretne.
(Zdroj: archív T. Kuťka, Profimedia, Ľ. Souček/SOŠV, Ľuboš Herodek, ancn)


O hudbe a speve 
V rodnej Nitre ma skôr ako trénera poznali ako speváka. Bol som členom šiestich nitrianskych kapiel, s jednou z nich som rok pôsobil v Nemecku, mal som preto aj prerušené štúdium. V Nemecku sme hrali v baroch a počas víkendov aj pre starých v domovoch dôchodcov a pre mladých na otvorených štadiónoch. Keď ešte neboli diskotéky, v nitrianskom PKO bývali tzv. čaje o piatej. Spieval som tam po Karolovi Duchoňovi, ktorý vtedy odišiel na svoje prvé zahraničné angažmán do nemeckého Plauenu. S Karolom sme boli dobrí kamaráti, poznal som sa dobre aj s jeho rodičmi. Pri príležitosti zlatej svadby s Janou som nahral pieseň „Som rád, že si,“ ktorej hudbu zložil môj dlhoročný spoluhráč Ego Gnoth a slová napísal spisovateľ Peter Valo, môj dlhoročný priateľ. Pieseň odznela v Slovenskom rozhlase i v rádiu Regina. Občas, keď ma pozvú, zájdem si ešte aj dnes príležitostne zaspievať. Naposledy to bolo nedávno v Cikkerovej sieni v Banskej Bystrici na podujatí Ars poetica Neosoliensis. 

O živote 
Keď vám zistia rakovinu po sedemdesiatke, už to neberiete ako tragédiu. Tá je vtedy, keď ju zistia mladému človeku a nebodaj malému dieťaťu, ktoré si života ešte vôbec neužilo. A keď – nedajbože – zomrie, rodičia môžu zošalieť od žiaľu. Lebo nič nie je strašnejšie, ako prežiť vlastné dieťa. Takže v mojom veku (75) beriete život tak, ako príde, a citovo sa viac angažujete do vecí, ktoré môžete reálne zmeniť. Rozčuľovanie zbytočne človeku berie energiu a preukázateľne škodí zdraviu. Som smutný z toho, koľko nepriateľstva až nenávisti a závisti v dnešnom svete medzi ľuďmi vládne. Lži a pokrytectvo často šíria aj médiá. Niektoré celebrity to trochu preháňajú s politickým aktivizmom, ktoré často prechádza do prázdneho pózerstva až hystérie. Nemyslím, že človek, ktorého chytili s alkoholom za volantom, má právo moralizovať z tribúny. Každý, kto chce zmeniť veci k lepšiemu, by mal začať od seba. To však vyžaduje istú dávku sebareflexie a tá mnohým chýba. Najmä politikom. Mojím životným poslaním bolo zabávať ľudí, robiť im život krajším a znesiteľnejším. Bolo jedno, či to robím písaním, spievaním alebo hrou družstiev, ktoré som viedol. Vždy mi veľmi lichotilo, keď fanúšikovia hovorili, že tú najkrajšiu hádzanú hrali práve mnou vedené celky. V mojom veku už žiadnu brázdu nevyoriem. Snažím sa byť ešte aspoň trochu užitočný všade tam, kde o moju pomoc alebo radu ešte stoja. V bratislavskom ŠKP takáto vôľa je. K nikomu neprechovávam pocity nepriateľstva, v mojej duši vládne mier. Svojim vnukom želám, aby svoje najkrajšie roky prežili v spravodlivejšej spoločnosti, kde namiesto fráz a prázdnych hesiel budú prioritou skutky, kde sa bude hovoriť nielen o ľudských právach, ale i povinnostiach človeka, a kde v rozhodovacích procesoch bude hlavné slovo mať zdravý rozum, až potom démon kultu zlatého teľaťa. 

Koľajnice: 
 
Nemyslím, že človek, ktorého chytili s alkoholom za volantom, má právo moralizovať z tribúny 
 
Mládež je dlhodobo pohybovo zanedbaná 
 
Keď vám zistia rakovinu po sedemdesiatke, už to neberiete ako tragédiu 
 
 


Zdroj foto: archív Tomáš a Jana Kuťkovci, Profimedia, Ľ. Souček/SOŠV, Ľuboš Herodek, ancn,

Šport

Socialne siete