Nový pápež Lev XIV.: Vybral si meno, ktoré nosili najslávnejší pontifikovia

RÓBERT FRANCIS PREVOST: Rozhodol sa pokračovať v odkaze pápeža Leva XIII.
(Zdroj: Shutterstock, Wikipedia)

Keď Róbert Francis Prevost (69) oznámil, že ako pápež prijal meno Lev XIV, na svätopeterskom námestí to poriadne zašumelo. Podobne ako jeho predchodca František († 88), výberom mena prekvapil. Vedeli ste ale, že práve toto meno zanechalo v dejinách cirkvi aj sveta výraznú stopu? Už od pápeža Lea I., ktorý bránil Rím pred dobyvateľom Attilom, sú totiž Levovia symbolom odvahy a múdrosti.

Lev I.  
(*400 - †461)  
45. pápež 

LEV I. (*400 - †461) • 45. PÁPEŽ.
LEV I. (*400 - †461) • 45. PÁPEŽ.
(Zdroj: Shutterstock, Wikipedia)

Zaujal významné postavenie v cirkevných, aj svetských dejinách. Keď v roku 452 Huni tiahli na Rím, pápež im vyšiel v ústrety  a ich vodcu Attilu presvedčil, aby mesto na siedmich pahorkoch obišiel. O tri roky neskôr Rím napadli Vandali a pápež opäť na diplomatickom poli dokázal presvedčiť ich vodcu, aby obyvateľov mesta nevyvraždil, ale nechali ich slobodne odísť. Volali ho „ochranca slabých a trpiacich.“ Za svoje zásluhy bol vyhlásený za svätého a spolu s pápežom Gregorom I. dostal prívlastok „Veľký.“  
 
Lev IV. 
(*790 - †855) 
103. pápež 

LEV IV.  (*790 - †855) • 103. PÁPEŽ.
LEV IV. (*790 - †855) • 103. PÁPEŽ.
(Zdroj: Shutterstock, Wikipedia)

Po svojom zvolení musel riešiť najmä problémy obyvateľov Ríma. Keďže mesto počas pontifikátu jeho predchodcu napadli Saracéni, Lev IV. sa zameral najmä na obnovu chrámov, stavieb a domov. Podľa legendy zastavil požiar rímskeho okrsku Borgo jednoduchým znamením kríža. Ako duchovná podpora vojakov sa osobne zúčastnil bitky proti moslimom v Ostii v roku 849.  Bol obratný politik, vytvoril alianciu na pomoc Rímu a zároveň obranný zväz talianskych miest proti Saracénom. Aj jeho vyhlásili za svätého.  
 
Lev IX. 
(*1002 - †1054) 
152. pápež 

LEV IX. (*1002 - †1054) • 152. PÁPEŽ.
LEV IX. (*1002 - †1054) • 152. PÁPEŽ.
(Zdroj: Shutterstock, Wikipedia)

Keď ho v 46 rokoch vyhlásili za pápeža, verejne sa pred voličmi vyspovedal, aby ich varoval pred tým, aký je hriešny. Nepomohlo to a donútili ho voľbu prijať. Pontifikát začal v ťažkých časoch, pokladnica bola prázdna a mnoho kňazov žilo so ženami a v bohatstve. Pápež rázne urobil poriadok, zaviedol prísne opatrenia proti kupovaniu cirkevných hodností, aj proti nehodným kňazom, vydal nariadenia na ochranu chudobných, stretával sa s panovníkmi a pracoval na ukončení vojen. Ako prvý pápež v dejinách sa dostal aj na územie dnešnej Bratislavy. Bol to známy vojvodca a v záujme obrany Európy sa postavil na čelo vojska a tiahol proti Normanom, ktorí útočili na južné časti Talianska. Na konci života sa nechal s pripravenou rakvou preniesť do svätopeterskej baziliky, kde zomrel. Po jeho smrti tu prišlo k niekoľkým desiatkam prípadov zázračného uzdravenia. Tento fakt sa postaral o jeho svätorečenie.  
 
 
Lev XIII.  
(*1810 - †1903) 
256. pápež  

LEV XIII. (*1810 - †1903) • 256. PÁPEŽ.
LEV XIII. (*1810 - †1903) • 256. PÁPEŽ.
(Zdroj: Shutterstock, Wikipedia)

Tento pápež, paradoxne rodený aristokrat, sa zapísal do dejín ako „sociálny pápež“ a tiež „pápež robotníkov.“ Obhajoval práva ľudí na dôstojnosť, majetok či spravodlivú mzdu. Jeho najvýznamnejším dielom je encyklika Rerum novarum (O nových veciach) s podtitulom O otázke robotníctva. Odsúdil v nej socializmus ako spoločenské usporiadanie, ktoré podporuje triedny boj a nenávisť voči majetným ľuďom, odmietol zlé zaobchádzanie s robotníkmi a ich vykorisťovanie. Encyklika schvaľuje zakladanie odborových zväzov, kresťanských politických strán a svojpomocných organizácií (družstiev). Podporoval rozvoj prírodných vied, dal k dispozícii historikom vatikánske archívy a vyzýval ich k hľadaniu pravdy. Zaujímavé je, že rád obchodoval na burze a z jeho iniciatívy vznikla aj vatikánska Banco di Roma, ktorá existuje dodnes. 
 


Zdroj foto: Shutterstock, Wikipedia

Zaujímavosti

Socialne siete